© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 marca 2014 r. - Sobota I tygodnia Wielkiego Postu
Wczorajsze przypomnienie, że tylko Bóg ma prawo oceny ludzkiego serca, ma dziś ciąg dalszy. Tylko Bóg ma prawo zmieniać interpretację przykazań - "Słyszeliście, że powiedziano (...), a Ja wam powiadam (...)" (Mt 5,43-44). Człowiek, który próbuje zmieniać Boskie zasady, siebie samego stawia na miejscu Boga.

14 marca 2014 r. - Piątek I tygodnia Wielkiego Postu
"A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego." (Mt 5,22) - Ludziom wierzącym grozi niestety dość często poważne niebezpieczeństwo wywyższania się ponad tych, którzy przeżywają zawahania wiary lub nawet wcale nie wierzą. Słowa Jezusa należy przyjąć jako poważną przestrogę i przypomnienie, że tylko Bóg ma prawo oceny ludzkiego serca. Tylko Bóg, nikt inny.

13 marca 2014 r. - Czwartek I tygodnia Wielkiego Postu
"Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." (Mt 7,7) - Trzeba prosić, trzeba szukać i trzeba kołatać, wtedy mamy szansę na otrzymanie od Boga tego, o co prosimy. Częściej jednak wolelibyśmy, by Bóg dawał nam jak najwięcej bez naszego wysiłku. Ktoś kiedyś powiedział: Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, ale pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie.

12 marca 2014 r. - Środa I tygodnia Wielkiego Postu
Lubimy porównywać się z innymi ludźmi, ale tylko wtedy, gdy na tych porównaniach wypadamy korzystnie jako lepsi od nich. A Jezus dziś zachęca do skonfrontowania się z mądrzejszymi i lepszymi od nas (mieszkańcami Niniwy, królową z Południa). Wielki Post to wymarzony czas, by z pokorą spojrzeć na samego siebie. Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego!

11 marca 2014 r. - Wtorek I tygodnia Wielkiego Postu
"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie." (Mt 6,7) - Podejrzewam, że większość osób czytających te słowa to ludzie, którzy regularnie modlą się, co więcej - lubią to robić. Ale trzeba ciągle pracować nad jakością naszej modlitwy, dlatego warto wsłuchać się uważnie w dzisiejszą radę Jezusa, by bardziej Boga słuchać niż mówić do Niego. To także jest post, bo w ten sposób wyrzekamy się przyjemności dyktowania Bogu, co powinien dla nas uczynić. Bądź wola Twoja!

10 marca 2014 r. - Poniedziałek I tygodnia Wielkiego Postu
Modlitwa, post i jałmużna są ze sobą bardzo mocno związane. Modlitwa zawiera w sobie element postu, bo przecież zakłada rezygnację z wolnego czasu i poświęcenie go Bogu. Dobra modlitwa jest też jałmużną, bo modląc się nie wolno być egoistą, więcej trzeba się modlić za innych niż za siebie. Związek postu i jałmużny jest najbardziej widoczny wtedy, gdy oddajemy biednym to, co zaoszczędzimy poszcząc.

9 marca 2014 r. - I Niedziela Wielkiego Postu
"A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód." (Mt 4,2) -
Czterdzieści dni Wielkiego Postu jest nam potrzebne, byśmy - jak Jezus - poczuli głód. Tylko głodny człowiek doceni smak jedzenia. Trzeba więc w Wielkim Poście zatęsknić za ucztowaniem w towarzystwie Boga. Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa będzie za czterdzieści dni zaproszeniem, byśmy z Jezusem zasiedli przy stole Ostatniej Wieczerzy, potem stanęli pod Jego krzyżem na Golgocie, następnie ukryli się wraz z apostołami w Wieczerniku, by w końcu w niedzielny poranek zjeść wielkanocny posiłek ze Zmartwychwstałym.