© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 kwietnia 2014 r. - Wielka Środa
Dwa pytania mocno kontrastują ze sobą we fragmencie Ewangelii Mateusza (Mt 26,14-25):
1) "Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam?",
2) "Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?".
Ważne, by sobie uświadomić, że to mój i tylko mój wybór, komu i jakie pytanie chcę zadać. Mój i tylko mój wybór: zdrada czy wierność, odejście czy trwanie, noc czy dzień.

15 kwietnia 2014 r. - Wielki Wtorek
W ewangelicznym opisie zdrady Judasza i Piotra jest jedna rzecz wspólna. I tu, i tu pojawia się motyw nocy. Po zapowiedzi zdrady Judasz wyszedł na zewnątrz, "a była noc" (J 13,30). Piotr też trzykrotnie wyparł się Jezusa w nocy, a opamiętanie przyniósł dopiero poranek zwiastowany przez pianie koguta. Warto zastanowić się, co w naszym życiu jest jeszcze nocą, i zatęsknić za światłem dnia.
"Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła! Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień" (Rz 13,12-13).

14 kwietnia 2014 r. - Wielki Poniedziałek
Sytuacja z dzisiejszego fragmentu Ewangelii (J 12,1-11) ukazuje stary jak świat konflikt między materią a duchem. Czy ważniejsze jest materialne pomaganie ubogim, czy też oddawanie czci Jezusowi? Oczywiście jedno i drugie jest bardzo ważne, ale są takie momenty w ciągu roku, kiedy bardziej trzeba się skupić na sprawach ducha.
Można nie mieć na święta umytych okiem, pomalowanych pisanek, upieczonego sernika, ale trzeba swoje serce uczynić Wieczernikiem, gdzie Jezus pozostaje obecny w chlebie i winie, Golgotą, gdzie Jezus umiera za nas, i Grobem, z którego powstaje Zmartwychwstały.
Ten tydzień naprawdę musi być WIELKI.

13 kwietnia 2014 r. - Niedziela Palmowa
Nawet zwykły osioł może Jezusowi pomóc w głoszeniu Jego zbawczego orędzia (Mt 21,1-11).
Więc jeśli jestem uparty jak osioł, głupi jak osioł, brzydki jak osioł, czy pogardzany jak osioł, to Jezus i tak mnie potrzebuje i ma dla mnie zadanie pomagania Mu.