© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

5 lipca 2014 r. - Sobota XIII Tygodnia Zwykłego
Częstym źródłem podziałów we wspólnocie wierzących jest różnica wieku i mentalności między pokoleniami. Młodzi żalą się na starszych, że "starsi wszystko wiedzą lepiej", a starsi narzekają: "Ach, ta dzisiejsza młodzież." Jezus w przypowieściach o przyszywaniu łaty z nowego sukna do starego ubrania oraz o wlewaniu młodego wina do starych bukłaków wzywa do wzajemnego poszanowania i uznania prawa do inności.

4 lipca 2014 r. - Piątek XIII Tygodnia Zwykłego
Kiedy w pierwszy piątek miesiąca modlimy się "Uczyń serca nasze według Serca Twego", warto pamiętać o sytuacji opisanej w dzisiejszym fragmencie Ewangelii (Mt 9,9-13) i prosić o wrażliwość serca wobec ludzi reprezentujących inny niż nasz system wartości. Jezus nie potępiał, nie przeklinał, nie spisywał na straty. Przeciwnie - siadając z grzesznikami do stołu dawał im poczucie akceptacji ich człowieczeństwa, a dopiero później namawiał do odmiany życia. Negując grzech, nigdy nie negował człowieka.

3 lipca 2014 r. - Czwartek - Święto Św. Apostoła Tomasza
Ewangeliczne wzmianki o św. Tomaszu ukazują go jako człowieka przeżywającego duże wahania wiary. Z jednej strony zwątpienie w rzeczywistość zmartwychwstania, dzięki czemu do dziś jest nazywany "niewiernym". Ale też gotowość pójścia za Jezusem, nawet jeśli miałoby to oznaczać śmierć - "Chodźmy także i my, aby razem z Nim umrzeć." (J 11,16).
Skoro nawet apostołowie przeżywali zwątpienia, to chyba nic dziwnego, że i my ich doświadczamy. Ważne, by w takich chwilach nie opuszczać rąk, nie rezygnować, tylko ciągle wytrwale poszukiwać.

2 lipca 2014 r. - Środa XIII Tygodnia Zwykłego
To są najsmutniejsze fragmenty całej Biblii - opisy sytuacji, w których człowiek mówi Bogu: "Odejdź". Zadziwiające i zupełnie niezrozumiałe jest, że Gadareńczycy, którzy mieli okazję zobaczyć wielki cud Jezusa - uwolnienie dwóch opętanych swoich rodaków, sami pozwolili złemu duchowi, by zawładnął ich myślami i pragnieniami.

1 lipca 2014 r. - Wtorek XIII Tygodnia Zwykłego
Uciszenie przez Jezusa burzy na jeziorze Genezaret pokazuje, że Bóg pragnie uciszać burze, a nie je wywoływać. Powinni to dobrze zapamiętać wszyscy, którzy w imię swojej wiary budują mury, a nie mosty między ludźmi.

30 czerwca 2014 r. - Poniedziałek XIII Tygodnia Zwykłego
"Gdy Jezus zobaczył tłum dokoła siebie, kazał odpłynąć na drugą stronę." (Mt 8,18) - W życiu naszej wiary nie jest tak, że Bóg jest ciągle w jednym miejscu i że łatwo jest do Niego przyjść. Bóg jest ciągle w ruchu, ma tyle spraw do zrobienia, że ciężko za Nim nadążyć. Oczywiście On nie ucieka przed nami i nie chowa się, tylko ciągle poszukuje kolejnych zagubionych owiec.
Trzeba brać przykład z anonimowego bohatera - uczonego w Piśmie, który powiedział Jezusowi: "Nauczycielu, pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz." (Mt 8,19), nawet gdy ta decyzja oznacza pójście w nieznane - "Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć." (Mt 18,20)

29 czerwca 2014 r. - Niedziela - Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła
Jak wielkie musi być zaufanie Boga do człowieka, skoro sam Jezus decyduje się budować Kościół na ludzkim fundamencie - "Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój" (Mt 16,18). Piotr wiedział, że tego zaufania nie wolno mu zawieść, bo jest odpowiedzialny za wspólnotę Kościoła.
My także - podobnie jak Piotr - wyznajemy Jezusowi swoją wiarę i miłość, i czynimy to nie tylko dla siebie, ale też dla dobra osób ze wspólnot, do których należymy.