© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 grudnia 2014 r. - Środa IV Tygodnia Adwentu - Wigilia Bożego Narodzenia
Nie ma w całej Biblii tekstu, który byłby bardziej odpowiedni do odczytania w Wigilię, jak właśnie Kantyk Zachariasza (Łk 1,67-79). Uwielbienie Boga, który "lud swój nawiedził i wyzwolił", który realizuje obietnice ogłoszone przez proroków, który wyrywa "z mocy nieprzyjaciół", który przychodzi "jak Wschodzące Słońce, by oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają".
Wszystko to staje się ciałem w noc Bożego Narodzenia.

23 grudnia 2014 r. - Wtorek IV Tygodnia Adwentu
Kiedy "dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna" (Łk 1,57) z pewnością ona i jej mąż Zachariasz mieli świadomość, że pewien etap ich życia dobiegł końca. Ale też na pewno zdawali sobie sprawę, że to jeszcze nie koniec, że od teraz zaczną się dziać wielkie rzeczy. Późniejsze dorosłe życie Jana Chrzciciela było potwierdzeniem tych przeczuć.
Podobnie jest z nami. Kończy się Adwent. Ale to co najważniejsze, dopiero się zaczyna. Teraz dopiero będzie się działo :)

22 grudnia 2014 r. - Poniedziałek IV Tygodnia Adwentu
Maryja, wyśpiewując hymn "Magnificat" (Łk 1,46-56), uczy nas, że uwielbienie Boga zawsze powinno prowadzić nas do radości - "Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy". Nie da się wychwalać Boga i jednocześnie mieć ponurą minę. Jak śpiewała "Arka Noego":

"Kto się nawróci, ten się nie smuci:
Każdy święty chodzi uśmiechnięty.
Tylko nawrócona jest zadowolona:
Każda święta chodzi uśmiechnięta..."

21 grudnia 2014 r. - IV Niedziela Adwentu
Liturgia Adwentu stawia wiernym za przykład do naśladowania trzy święte osoby: św. Jana Chrzciciela, św. Józefa i Matkę Bożą. Każda z nich powinna czegoś nas nauczyć, wycisnąć na naszych duszach jakiś niezmywalny znak.
Chrześcijanin, który dobrze przeżył Adwent, powinien być ofiarny i konsekwentny jak Jan Chrzciciel, cichy, opiekuńczy i odważny jak Józef, pokorny i czysty jak Maryja. Wtedy mamy szansę stać się ubogą stajenką, w której narodzi się Zbawiciel świata.