© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 lutego 2015 r. - Sobota po Popielcu
Jezus zobaczył Lewiego, który "siedział w komorze celnej" (Łk 5,27). Powołując go, sprawił, że Lewi wyszedł na zewnątrz z miejsca, które było jego duchową niewolą.
Do każdego z nas Jezus mówi: "Wyjdź na zewnątrz i pójdź za Mną". Tak zaczyna się nasza wolność.

20 lutego 2015 r. - Piątek po Popielcu
Jezus, mówiąc, że "przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego" (Mt 9,15) rysuje bardzo smutną i przejmującą wizję sytuacji, w której człowiek doświadcza nieobecności Boga. Nie ma dla człowieka rzeczy gorszej, a apogeum nieobecności Boga to nic innego jak piekło.
Na szczęście Jezus zostawia furtkę w postaci postu jako lekarstwa na chorobę nieobecności Boga.

19 lutego 2015 r. - Czwartek po Popielcu
"Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie" (Łk 9,23) - Zaparcie się siebie to między innymi podjęcie działań, które w pierwszej ocenie wydają się być skierowane przeciwko nam. Na przykład post bywa odbierany jako szkodzenie własnemu organizmowi, jałmużna wydaje się naruszeniem własnego stanu majątkowego, modlitwa wydaje się stratą czasu. Ale po głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że jednak nam się to opłaca, że zaparcie się siebie jednak jest dla nas korzystne.
Wielki Post to czas, by nad tym się porządnie zastanowić.

18 lutego 2015 r. - Środa Popielcowa
Wielki Post to czas walki. Trzeba wypowiedzieć wojnę siedmiu smokom, które zagnieździły się w naszym sercu. Imiona tych smoków to: Pycha, Chciwość, Nieczystość, Zazdrość, Obżarstwo, Gniew, Lenistwo. Oręż do walki z nimi to wszelkie dobro, w myśl słów św. Pawła: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21). Na przykład proponowane przez Jezusa na rozpoczęcie Wielkiego Postu modlitwa, post i jałmużna (Mt 6,1-6.16-18).