© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 marca 2015 r. - Sobota V Tygodnia Wielkiego Postu
W jakim celu Jezus poniósł śmierć krzyżową? Ewangelia św. Jana odpowiada: "...aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno" (J11,52). Sam Bóg w swoim Słowie mówi, że Jego misją jest łączyć, a nie dzielić. By nawracać, a nie potępiać. A skoro życie chrześcijan ma być naśladowaniem Jezusa, to i my powinniśmy w imię wiary budować jedność między ludźmi, a nie podziały.

27 marca 2015 r. - Piątek V Tygodnia Wielkiego Postu
Ewangelia wielokrotnie przedstawia Jezusa jako dyskutującego, przekonującego swoich słuchaczy, wręcz "targującego się" o duszę człowieka. Było tak nawet wtedy, gdy ludzie podnosili kamienie przeciw Jezusowi (J 10,31-42). Jak dobrze, że Bóg jest właśnie taki. Jak dobrze, że On nigdy nas nie skreśla, że do samego końca walczy o nas.
Warto od Jezusa uczyć się takiej postawy i starać się nigdy nie wydawać radykalnych osądów o ludziach z naszego otoczenia.

26 marca 2015 r. - Czwartek V Tygodnia Wielkiego Postu
Ludzie od wieków próbują odkryć sekret nieśmiertelności. Jezus mówi na ten temat takie słowa: "Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki" (J 8,51). Co to znaczy zachować naukę Jezusa? W jaki sposób? Sam Jezus podpowiada własnym przykładem - trzeba trwać przy Prawdzie, żyć nią i głosić, nawet jeśli ceną za to będzie prześladowanie i męczeństwo.

25 marca 2015 r. - Środa - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Co roku uroczystość Zwiastowania obchodzimy w bliskości Triduum Paschalnego. Tajemnica poczęcia Jezusa sąsiaduje z tajemnicą Jego śmierci. Radość sąsiaduje ze smutkiem.
Dwa wnioski stąd płyną:
- Jezus zbawił nas nie tylko swoją śmiercią, ale całym swoim istnieniem, od poczęcia i narodzin, przez nauczanie i czynienie dobra, aż po mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
- Jak wspaniały jest nasz Bóg, że przyjął życie podobne do naszego, w radości i smutku, w zdrowiu i chorobie, w pogodzie i niepogodzie.

24 marca 2015 r. - Wtorek V Tygodnia Wielkiego Postu
"Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem" (J 8,28) - Ukrzyżowanie Jezusa jest sposobnością do tego, by ostatecznie się przekonać, że jest On Bogiem o imieniu Jahwe, czyli Bogiem, który jest zawsze obecny z nami i dla nas. Jak dobrze mieć takiego Boga, który nie tylko stawia wymagania, ale współcierpi z ludźmi i nigdy nas nie opuszcza.

23 marca 2015 r. - Poniedziałek V Tygodnia Wielkiego Postu
Scena ewangeliczna, w której Jezus staje w obronie cudzołożnej kobiety zagrożonej ukamienowaniem (J 8,1-11), ukazuje Jego wielką delikatność nie tylko wobec oskarżonej kobiety, ale też wobec jej oskarżycieli. Jezus jako Bóg znał bardzo dobrze tajniki serca wszystkich obecnych tam osób, miałby prawo głośno wykrzyczeć oskarżycielom ich ciemne sprawki, ale poprzestał na pisaniu palcem po piasku i na jednym delikatnie powiedzianym zdaniu: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień".
Sam Bóg nas uczy, że więcej dobra można zdziałać cierpliwością i łagodnością, niż zaciśniętą do bicia pięścią.

22 marca 2015 r. - V Niedziela Wielkiego Postu
Ciekawe jest, że Grecy, o których wspomina dzisiejszy fragment Ewangelii (J 12,20-33), nie przyszli wprost do Jezusa ze słowami "Chcemy Cię ujrzeć i porozmawiać". Oni dotarli do apostoła Filipa - "Panie, chcemy ujrzeć Jezusa", on zaś ich zaprowadził do apostoła Andrzeja, a dopiero Andrzej do Jezusa. Wydarzenie to jest dobrą lekcją mówiącą o roli wspólnoty wierzących w przyprowadzaniu ludzi do Boga. Uczy nas też, że Boga nigdy nie wolno zatrzymywać dla siebie.
Warto pamiętać, że kolejną - bardzo potężną - bronią w walce z wielkopostnymi "smokami" jest WSPÓLNOTA.