© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

27 czerwca 2015 r. - Sobota XII Tygodnia Zwykłego
Zachwycająca w Jezusie jest szybkość podejmowania decyzji o uczynieniu jakiegoś dobra. Gdy setnik prosi o uzdrowienie sługi (Mt 8,5-17), Jezus odpowiada krótko i rzeczowo: "Przyjdę i uzdrowię go". Tak samo z uzdrowieniem teściowej Piotra - "Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce. Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła".
Warto uczyć się od Jezusa pośpiechu w czynieniu dobra.

26 czerwca 2015 r. - Piątek XII Tygodnia Zwykłego - Zakończenie roku szkolnego
Ludzie często nie potrafią i nie chcą dziękować. Jeśli ktoś ma kiepskie oceny, to z powodu złych nauczycieli, ale jeśli ma oceny dobre, to dlatego, że jest zdolny. Nie chodzi tylko o mówienie słowa "Dziękuję", ale o poczucie wdzięczności wypływające z głębi serca.
Jezus przypomina o wdzięczności, gdy cudownie uzdrowionemu z trądu człowiekowi nakazuje iść do świątyni i złożyć ofiarę Bogu za swe uzdrowienie (Mt 8,1-4).

25 czerwca 2015 r. - Czwartek XII Tygodnia Zwykłego
Gdyby wiara polegała wyłącznie na mówieniu Bogu pięknych słów, byłaby podobna do wspaniałego domu, ale postawionego na piasku (Mt 7,21-29). Nie o to chodzi. Wiara ma być dla człowieka oparciem podczas życiowych burz, wichrów, powodzi - by tak było, trzeba budować na skale. Połączyć swoje życie z Jezusem tak mocno, jak wiąże zaprawa murarska. Same piękne słowa tego nie uczynią.

24 czerwca 2015 r. - Środa - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Przyjściu na świat, a potem całemu życiu Jana Chrzciciela towarzyszyła niezwykła, naśladowania godna pokora. Ojciec Jana, Zachariasz, musiał na kilka miesięcy zamilknąć, by zrozumieć, kto rządzi jego życiem. Matka Jana, Elżbieta, była pokornie posłuszna Bogu ryzykując sprzeciwienie się własnej rodzinie (Łk 1,57-66). Sam Jan powiedział o swojej relacji z Jezusem takie słowa: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał" (J 3,30).

23 czerwca 2015 r. - Wtorek XII Tygodnia Zwykłego
Jeśli ktoś sądzi, że Boże wymagania są trudne do spełnienia, to ma rację. Sam Jezus powiedział, że droga wiodąca do zbawienia jest ciasna i kręta (Mt 7,12-14). Czerwony dywan rozpocznie się dopiero po minięciu bramy nieba.
Na szczęście Jezus idzie razem z nami tą drogą i w razie potrzeby pomaga, gdy brakuje sił.

22 czerwca 2015 r. - Poniedziałek XII Tygodnia Zwykłego
Jezus radzi: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni" (Mt 7,1), ale jest to trudne do wykonania. Choćby z tego względu, że posiadamy sumienie, które ciągle dokonuje osądów otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego warto przyjąć opcję minimalną, na którą składają się dwa wymagania:
1) Starać się, by osądy były zawsze sprawiedliwe, czyli zgodne z Bożym widzeniem świata.
2) Częściej sądzić siebie niż innych.

21 czerwca 2015 r. - XII Niedziela Zwykła
Jezus jest w stanie uciszyć wszystkie burze, jakie nam zagrażają: lęki, kłótnie, niesprawiedliwości, brak perspektyw, wrogość nieprzyjaciół, niepewność jutra. Nawet, gdy wydaje się nam, że Jezus śpi i nie obchodzą Go nasze problemy, warto budzić Go wołaniem "Jezu, ratuj!".
Warto też zadbać o ciąg dalszy. Kiedy po burzy nastaje "głęboka cisza" (Mk 4,35-41), musi to być czas zbliżenia do Boga, głębszych przemyśleń, bo właśnie w ciszy, nie w burzy, doświadczamy dobroci i czułości Boga.