© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 sierpnia 2015 r. - Sobota - Wniebowzięcie NMP
Jezus kiedyś powiedział: "Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" (Mt 6,21). Warto postarać się o to, by naszym najcenniejszym skarbem było niebo i wszyscy, którzy w nim przebywają: Bóg, Maryja, święci i nasi najbliżsi, którzy już odeszli do wieczności. Tęsknota za niebem może pomóc nam pięknie przejść przez życie.

14 sierpnia 2015 r. - Piątek XIX Tygodnia Zwykłego
Jezus uczy, że niewierność przykazaniom bierze się z zatwardziałości serca (Mt 19,3-12). Mieć twarde serce to znaczy mieć serce z kamienia, nieczułe i zimne jak głaz. Przeciwieństwem jest serce z ciała, ciepłe, bijące, wrażliwe - tak jak serce św. Maksymiliana, dzisiejszego patrona.

13 sierpnia 2015 r. - Czwartek XIX Tygodnia Zwykłego
Liczby 7 i 77 w tradycji żydowskiej oznaczały nieskończoność, a to oznacza, że nakaz przebaczania, o którym uczy Jezus (Mt 18,21-19,1), jest ponadczasowy. Dlaczego tak ma być? Bo życie chrześcijanina winno być naśladowaniem Jezusa, a Jego gotowość do przebaczenia jest niewyobrażalnie większa od naszej - proporcja 10 tysięcy talentów (ok. 340 ton złota) do 100 denarów (trzymiesięczny przeciętny zarobek).

12 sierpnia 2015 r. - Środa XIX Tygodnia Zwykłego
Każdy człowiek, nawet ten popełniający błędy, ma prawo do poszanowania godności i dobrego imienia. Jezus nakazuje nam reagować na zło, ale jednocześnie zastrzega, że wywlekanie informacji o złych uczynkach na forum publiczne to ostateczność, która jest dozwolona tylko wtedy, gdy inne (łagodniejsze) metody zawiodły. "Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy" (Mt 18,15).

11 sierpnia 2015 r. - Wtorek XIX Tygodnia Zwykłego
Jak polubić małe dzieci kręcące się po kościele i rozpraszające modlitewne skupienie? Warto pomyśleć o słowach Jezusa, że za każdym z tych dzieci kroczy Anioł Stróż, który wpatruje się w oblicze Ojca (Mt 18,1-14). Dzieci są gwarantem bliskości Boga.

10 sierpnia 2015 r. - Poniedziałek - Święto św. Wawrzyńca, męczennika
Wezwanie do nienawiści wobec własnego życia (J 12,24-26) brzmi w ustach Jezusa co najmniej dziwnie. Jak rozumieć Jego słowa? Na pewno nie chodzi o ten rodzaj nienawiści, który wywodzi się z wrogości lub pogardy. Bo przecież życie jest darem Boga dla człowieka, niezrozumiałe więc byłoby wymaganie, by człowiek negował Boże dary. Chodzi bardziej o właściwą hierarchię wartości, o ukazanie, że są sprawy ważniejsze nawet od czegoś tak ważnego, jak życie. Obyśmy o szczęście życia wiecznego zabiegali co najmniej tak mocno, jak o szczęście życia na ziemi.

9 sierpnia 2015 r. - XIX Niedziela Zwykła
Jezus chce naszego szczęścia - i tego w niebie, i tego na ziemi. Dlatego daje nam dobre rady, co czynić i czego unikać, by być szczęśliwym. Mówi na przykład: "Nie szemrajcie między sobą" (J 6,43).
Warto unikać dwóch rzeczy: 1) mówienia źle o ludziach za ich plecami przy jednoczesnym przymilaniu się w rozmowie twarzą w twarz, 2) tworzenia we własnej głowie scenariuszy stanowczych i ostrych zachowań wobec ludzi niezbyt nam życzliwych, co powoduje, że jeszcze bardziej się przeciw nim nakręcamy.