© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 sierpnia 2015 r. - Sobota - Wspomnienie NMP Królowej
Archanioł Gabriel powiedział do Maryi: "Znalazłaś łaskę u Boga" (Łk 1,30). By coś znaleźć, trzeba szukać. By szukać, trzeba podjąć wysiłek uważnego wypatrywania.
Łaskę od Boga otrzymujemy darmo, ale nigdy jej nie znajdziemy, jeśli nie podejmiemy wysiłku poszukiwania.

21 sierpnia 2015 r. - Piątek XX Tygodnia Zwykłego
Bóg jest tak dobry, że nawet ze złych intencji człowieka potrafi wyprowadzić dobro. Faryzeusz przyszedł do Jezusa, by Go wystawić na próbę, ale dzięki temu otrzymaliśmy od Jezusa jedną z najważniejszych nauk - o miłości jako największym z przykazań (Mt 22,34-40).

20 sierpnia 2015 r. - Czwartek XX Tygodnia Zwykłego
Lekceważenie, odrzucenie, pogarda - to chyba największe grzechy, jakie może człowiek popełnić wobec Boga (Mt 22,1-14). Najsmutniejsze jest to, że ci, którzy pogardzają Bogiem, nie widzą, że to nie Bóg, a oni sami są największymi przegranymi.

19 sierpnia 2015 r. - Środa XX Tygodnia Zwykłego
Boska sprawiedliwość tym różni się od ludzkiej, że zawsze idzie w parze z miłosierdziem. Ludzie są albo miłosierni, albo sprawiedliwi, a Bóg potrafi jedno połączyć z drugim. Jak gospodarz winnicy, który daje pracownikom godziwą zapłatę, choć po ludzku niesprawiedliwą (Mt 20,1-16).

18 sierpnia 2015 r. - Wtorek XX Tygodnia Zwykłego
Ciekawe jest to, że Jezus, gdy stawiał uczniom bardzo wysokie wymagania, zawsze obiecywał im Bożą pomoc. Według ziemskich kryteriów niemożliwe jest zbawienie bogacza, tak jak jest niemożliwe przejście wielbłąda przez ucho igielne. Jednak Jezus zaraz dodaje, że "u Boga wszystko jest możliwe" (Mt 19,23-30).

17 sierpnia 2015 r. - Poniedziałek XX Tygodnia Zwykłego
Jezus zadał dość prowokujące pytanie pewnemu człowiekowi: "Dlaczego Mnie pytasz o dobro?" (Mt 19,16-22). Można to pytanie odczytać jako pochwałę, że człowiek znalazł właściwego adresata stawianych w życiu pytań. Nikt tak mądrze i całościowo nie odpowie człowiekowi na jego wątpliwości, jak Ten, który jest Prawdą.

16 sierpnia 2015 r. - XX Niedziela Zwykła
Dlaczego Jezus nazwał siebie CHLEBEM (J 6,51-58)?
Prosta odpowiedź - jak chleb jest pokarmem codziennym, tak Jezus chce być z nami i w nas na co dzień, nie tylko od święta.