© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

29 sierpnia 2015 r. - Sobota - Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Ewangeliczny opis męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela (Mk 6,17-29) jest niezwykle smutnym tekstem. Bo zawsze powinno człowiekowi być smutno, gdy jest świadkiem ludzkiej przegranej. Najbardziej przegranym był Herod, który w imię ludzkich względów i opinii swoich współtowarzyszy zrezygnował z ideałów, które miał ukryte w głębi serca. A Jan Chrzciciel, choć przegrał - w Bogu zwyciężył.

28 sierpnia 2015 r. - Piątek - Wspomnienie św. Augustyna
Św. Augustyn zapisał w "Wyznaniach": "Niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie". Nie wolno uśpić swej duszy. Trzeba dopuszczać do głosu ten wewnętrzny niepokój, który każe nam poszukiwać Boga, tęsknić za Nim i pragnąć ciągle czegoś więcej. Jak panny mądre i roztropne, które poszły spać dopiero wtedy, gdy spotkały oblubieńca (Mt 25,1-13).

27 sierpnia 2015 r. - Czwartek - Wspomnienie św. Moniki
Kiedy modlimy się, a Bóg nie odpowiada, jak długo potrafimy to znieść? Tydzień? Miesiąc? Rok? Jeśli modlimy się nie za siebie, ale za swoich bliskich, a mimo to Bóg milczy i każe czekać? Ciężar milczenia Boga jest naprawdę ciężki.
Święta Monika wytrwała. Jej modlitwy zostały wysłuchane dopiero w momencie, gdy jej syn Augustyn miał 34 lata. Jest wzorem wytrwałości, cierpliwości i pokory wobec Boga. "Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie" (Mt 24,42)

26 sierpnia 2015 r. - Środa - Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej
Wśród wielu bardziej lub mniej znanych tytułów Maryi jest tytuł zapisany przez poetę Romana Brandstaettera - "Madonna Dobrej Przemiany". Warto modlić się za wstawiennictwem Matki Najświętszej o przemianę tego, co w nas jest zwykłą wodą, w szlachetne i dobre wino - jak 2000 lat temu w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11).

25 sierpnia 2015 r. - Wtorek XXI Tygodnia Zwykłego
Ludzie, do których przemawiał Jezus, nie byli obojętni religijnie. Dawali regularnie dziesięcinę na potrzeby świątyni, a przecież dziesiąta część dochodów to naprawdę sporo. Jezus jednak stwierdził, że to za mało - nawet największe ofiary składane w świątyni są niczym bez sprawiedliwości, miłosierdzia i wiary (Mt 23,23-26).

24 sierpnia 2015 r. - Poniedziałek - Święto św. Bartłomieja, apostoła
Pierwsza rozmowa Jezusa z Bartłomiejem (Natanaelem) może nas nauczyć pewnej bardzo ważnej prawdy. Bóg znał nas zanim jeszcze przyszliśmy do Niego. I choć już samo to wydaje się zaskakujące i wyjątkowe, ma On przygotowane dla nas jeszcze większe kolejne niespodzianki - "Zobaczysz jeszcze więcej niż to" (J 1,45-51).

23 sierpnia 2015 r. - XXI Niedziela Zwykła
Łatwo jest wierzyć w Boga, gdy z Jego nauki wybieramy tylko to, co dla nas wygodne i korzystne. Zdecydowanie trudniej jest wierzyć, gdy wymagania wiary wydają się być skierowane przeciwko nam, a mimo to je akceptujemy.
Kiedy Jezus rozdawał za darmo chleb głodnym, miał wokół siebie tłumy. Ale kiedy zaczął do tych tłumów mówić o Eucharystii, wiele osób się wycofało.
Warto do siebie samego odnieść pytanie Jezusa: "Czyż i wy chcecie odejść?" i odpowiedź Piotra: "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,67-68).