© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

12 września 2015 r. - Sobota XXIII Tygodnia Zwykłego
Tylko drzewo, które miało czas na ukorzenienie się, może wydać obfite, słodkie i soczyste owoce. Drzewo bez korzeni, da owoce cierpkie i bezwartościowe. Tylko dom zbudowany na skale jest wart zamieszkania, dom na piasku nie spełni swojej roli i upadek jego będzie wielki (Łk 6,43-49). Stałość, trwałość, konsekwencja - to zasady, które w Bożej hierarchii wartości stoją naprawdę wysoko.

11 września 2015 r. - Piątek XXIII Tygodnia Zwykłego
Kiedy Jezus nauczał, z reguły były to słowa łagodne, spokojne, pełne miłości i wyrozumiałości. Wyjątkiem była sytuacja, gdy Jezus widział ludzkie zakłamanie, gdy ktoś potępiał innych za drobne uchybienia, nie widząc własnych - o wiele większych - win (Łk 6,39-42). Obłuda naprawdę wywołuje gniew Boży.

10 września 2015 r. - Czwartek XXIII Tygodnia Zwykłego
Jak dziś odczytać słowa Jezusa o nadstawianiu drugiego policzka (Łk 6,27-38)? Może np. w ten sposób, że gdy ktoś prosi nas o pięć minut rozmowy, ofiarować mu dziesięć. Czasem wymaga to wielkiej cierpliwości, ale w Piśmie Świętym wielokrotnie znajdujemy myśl, że właśnie cierpliwość jest drogą do zbawienia. Może dlatego cierpliwość bywa nazywana anielską?

9 września 2015 r. - Środa XXIII Tygodnia Zwykłego
Jezusa trzeba naśladować. Jest to jeszcze w miarę proste, gdy naśladujemy Go w czynieniu dobra, karmiąc głodnych, pocieszając smutnych, czy nauczając. Ale to nie wystarczy. Jezus tłumaczy swoim uczniom, że winni być gotowi do naśladowania Go także w przyjęciu prześladowań, pogardy, a nawet krzyża (Łk 6,20-26).

8 września 2015 r. - Wtorek - Święto Narodzenia NMP
Na urodziny wypada Jubilatce złożyć życzenia. Tylko czego życzyć Maryi, skoro Ona - będąc w niebie - wszystko już ma? Ma pełnię życia, pełnię szczęścia, spełniły się już Jej życiowe plany. Zostało chyba jeszcze tylko jedno - by mogła być dumna z nas, swoich dzieci.

7 września 2015 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Zwykłego
Ewangelia wielokrotnie podkreśla, że Jezus, gdy przemawiał i pomagał ludziom, miał pełną świadomość konsekwencji swoich słów i czynów. Gdy uzdrawiał człowieka z uschłą prawą ręką, wiedział bardzo dobrze, że uczeni w Piśmie i faryzeusze wpadną w szał i zaczną się naradzać przeciw Niemu (Łk 6,6-11). Ani na chwilę jednak nie zwątpił w sens swojej misji, nie przestraszył się. Św. Jan później napisał, że "doskonała miłość usuwa lęk" (1J 4,18).

6 września 2015 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Każdy z nas ma niestety w sobie coś zamkniętego, co należałoby otworzyć, ale zamek mocno już zardzewiał. Może to umysł, może serce, może jakieś wspomnienia, może złe uczucia. Na szczęście jest z nami Jezus, który kładzie na nas rękę i mówi "Effatha - Otwórz się" (Mk 7,31-37).