© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 września 2015 r. - Sobota XXIV Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Kto ma uszy, niechaj słucha" (Łk 8,8) można odczytać jako wezwanie do tego, by ze swoich zmysłów korzystać świadomie i mądrze. Wzrok ma wpatrywać w Boga oraz wyszukiwać wokół siebie wszystkich potrzebujących pomocy. Słuch ma cierpliwie wsłuchiwać sie w głos Boga i ludzi. Dotyk ma przytulać smutnych i cierpiących. Powonienie ma odróżniać piękny zapach dobrych uczynków od smrodu grzechów. Smak ma pomóc nam rozsmakować sie w Eucharystii, a także stawać sie dobrymi jak chleb dla innych.

18 września 2015 r. - Piątek - Święto św. Stanisława Kostki
Wielu świętych, którzy dożyli sędziwej starości, zachowało młodość ducha. Św. Stanisław odwrotnie - mimo młodego wieku był nad wyraz dojrzały. To dla nas dobra lekcja, że w Bogu wszystko jest możliwe. Bóg jest w stanie spełnić marzenie młodych o dorosłości, a starych o wiecznej młodości.

17 września 2015 r. - Czwartek XXIV Tygodnia Zwykłego
Jezus zna nas na wylot. Zna nasze słowa jeszcze zanim je wypowiemy. Zna nasze czyny jeszcze zanim podniesiemy rękę. Zna nasze myśli, także te, których nie zamierzamy ujawniać. Tak jak znał myśli faryzeusza, który Jezusowi okazywał miłość, ale zabrakło mu miłości do grzesznej, ale skruszonej kobiety (Łk 7,36-50).
Kiedy robimy na sobie znak krzyża, to w pierwszej kolejności dotykamy czoła, by pamiętać, że i nasze myśli muszą być przeniknięte miłością Bożą.

16 września 2015 r. - Środa XXIV Tygodnia Zwykłego
Jezus uczy, że trzeba być MĄDRYM - dzieckiem mądrości (Łk 7,31-35), jednocześnie przestrzega, by nie być MĘDRKIEM. Mędrek na wszystkim się zna, wszystko wie najlepiej i do niego zawsze należy ostatnie zdanie (o ile w ogóle wcześniej dopuści kogoś do głosu). Mądry natomiast dużo chętniej słucha niż mówi, zwłaszcza autorytetów (np. Boga). A gdy się odezwie, w treści słów słychać pokorę wobec Boga, ludzi i życia.

15 września 2015 r. - Wtorek - Wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej
Dlaczego w naszej pobożności tak wielkimi względami obdarzamy Maryję? Dużo częściej modlimy się do Niej niż np. do Ducha Świętego. Odpowiedź przynosi dzisiejsze liturgiczne wspomnienie. Kochamy Matkę Bożą, bo czujemy, jak bardzo jest Ona nam bliska właśnie dlatego, że tyle wycierpiała, że wytrwała pod krzyżem konającego Syna (J 19,25-27). A że cierpienie jest nieodłącznie związane z naszą codziennością, wierzymy, że i pod naszymi krzyżami Ona trwa wiernie.

14 września 2015 r. - Poniedziałek - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Przed Jezusem krzyż był znakiem hańby. Po Jezusie jest znakiem zbawienia, znakiem zwycięstwa. Jest też znakiem wywyższenia, bo w Wielki Piątek spełniły się słowa Jezusa: "Potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne" (J 3,13-17).
Każdy, kto ma jakikolwiek krzyż - fizyczny lub duchowy - może i powinien w nim odnaleźć szansę na własne wywyższenie.

13 września 2015 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Trzeba starać się trwać na co dzień w bliskości Jezusa. Niestety rodzi to niebezpieczeństwo, że Jezus nam spowszednieje, że nie będzie kimś wyjątkowym, kto ma w naszym życiu wielką rolę do odegrania. Dlatego warto często powtarzać pytanie Jezusa: "A wy za kogo mnie uważacie?" i odpowiedź Piotra: "Ty jesteś Mesjasz" (Mk 8,27-35). Słowo MESJASZ (Namaszczony, Wybraniec) podkreśla wyjątkowość Jezusa i akcentuje wagę misji, jaką ma On do spełnienia w naszym życiu.