© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 października 2015 r. - Sobota XXVI Tygodnia Zwykłego
Krótki fragment Ewangelii o powrocie 72 uczniów z "praktyk" misyjnych (Łk 10,17-24) kilkakrotnie wspomina o ich radości i szczęściu. Jezus do tego wszystkiego dodaje, że największym powodem szczęścia jest zapisanie naszych imion w niebie. Zapisanie, czyli umieszczenie na stałe, bo niebiańskiego atramentu nie da się niczym wymazać.

2 października 2015 r. - Piątek - Wspomnienie Św. Aniołów Stróżów
Jak zapewnić sobie bliskość Boga i Jego Aniołów? Jezus daje konkretną wskazówkę: "Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. (...) Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie." (Mt 18,5.10). By być blisko Boga, trzeba być blisko dzieci - jako rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, przyjaciele, sąsiedzi, nauczyciele, duszpasterze. Oddać im swój czas, swoje uczucia. Zrezygnować z dążenia do tzw. świętego spokoju.

1 października 2015 r. - Czwartek XXVI Tygodnia Zwykłego
Kiedy Jezus mówi do apostołów: "Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą" (Łk 10,8), Jego słowa sugerują szacunek dla człowieka i akceptację takim, jakim jest.
Czasem możemy być narażeni na pokusę myślenia, że skoro poszliśmy za Jezusem i jesteśmy Jego apostołami, to należą się nam wszystkie zaszczyty świata. A Jezus uczy, byśmy od ludzi radośnie i pokornie przyjmowali to, co nam ofiarowują, i nie oczekiwali niczego więcej. Reszta zaszczytów będzie dopiero w niebie.

30 września 2015 r. - Środa XXVI Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa o Jego bezdomności: "Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Łk 9,58) to nie użalanie się nad swoim losem. Jezus taki nie jest. Te słowa to zaproszenie, by własne serce uczynić domem dla Boga, gdzie będzie czuł sie bezpiecznie i - co najważniejsze - u siebie.

29 września 2015 r. - Święto św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała
Aniołowie są niewidzialni. Ale Jezus obiecuje nam, że jeśli przy Nim wytrwamy, to ujrzymy aniołów Bożych (J 1,47-51). Tak rzeczywiście jest, w Bogu niewidzialne staje się widzialne, tajemnicze staje się zrozumiałe, a niemożliwe staje sie możliwe.

28 września 2015 r. - Poniedziałek XXVI Tygodnia Zwykłego
Jak zapewnić sobie stałą obecność Jezusa? To bardzo proste - On sam podpowiada, że trzeba się zaopiekować kimś słabym, smutnym, głodnym, zapomnianym, czyli bezbronnym jak dziecko, a On będzie z nami na zawsze (Łk 9,46-50).

27 września 2015 r. - Odpust św. Michała Archanioła
Nie jesteśmy aniołami.
Ale mamy być jak aniołowie. Mamy w imię Jezusa walczyć i zwyciężać ze złem. Mamy pocieszać smutnych, karmić głodnych, prowadzić zagubionych. Mamy być stróżami ludzi powierzonych naszej opiece. Mamy wielbić Boga całym swoim istnieniem.