© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 października 2015 r. - Sobota XXVIII Tygodnia Zwykłego
Jezus jest bardzo dobrym pedagogiem. Wie, że nie wolno tylko ciągle upominać i wytykać ludziom ich błędy. Trzeba też pochwalić, a przede wszystkim wskazywać właściwą drogę. Dlatego Jezus uczy, że On nie tylko wyprze się niewiernych, ale wynagrodzi szczęściem tych, którzy trwają w wierności (Łk 12,8-12). Dobrze by było, gdybyśmy my - księża, rodzice, nauczyciele - chętnie Go naśladowali.

16 października 2015 r. - Piątek XXVIII Tygodnia Zwykłego
W nauce Jezusa często można usłyszeć wątki o nieuniknionej sprawiedliwości Bożej. Prawda i kłamstwo zawsze wyjdą na jaw, dobro zawsze będzie nagrodzone, a zło ukarane. Dotyczy to także tych sytuacji, które są ukryte w naszych myślach, o których nikt - prócz Boga i nas - nie wie. Dlatego trzeba strzec nie tylko swoich uczynków, nie tylko słów, ale nawet własnych myśli. "Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome" (Łk 12,1-7).

15 października 2015 r. - Czwartek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Zarówno w naszej relacji z Bogiem, jak i z ludźmi, nie ma chyba gorszej rzeczy niż zakłamanie. Jezus często piętnował taką postawę, gdy człowiek mówi Bogu jedno, ale myśli i czyni drugie. Faryzeusze i uczeni w Prawie wielokrotnie przychodzili słuchać Jezusa i czynili to z wielką uwagą i skupieniem, a nawet "wypytywali o wiele rzeczy". W sercu jednak knuli przeciwko Niemu i "czyhali przy tym, żeby Go podchwycić na jakimś słowie" ( Łk 11,47-54).

14 października 2015 r. - Środa XXVIII Tygodnia Zwykłego
Często jest tak, że my - wierzący ulegamy pokusie oceniania i potępiania innych, a nie siebie. Myślimy, że Jezusowe "BIADA WAM" (Łk 11,42-46) odnosi się do drugich, nie do nas. Owszem, z pewnością są na świecie ludzie gorsi od nas, bardziej grzeszni, ale to nie znaczy, że my jesteśmy chodzącymi ideałami. Nie można być Bożym człowiekiem, jeśli nie ma się pokory wobec własnych słabości.

13 października 2015 r. - Wtorek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Warto uważnie wsłuchać się w naukę Jezusa (Łk 11,37-41) i przyjąć Jego radę, że oprócz zewnętrznych oznak naszej pobożności dużo bardziej liczy się to, co jest wewnątrz - w naszym umyśle i sercu. Ważne są praktyki religijne, chodzenie do kościoła, spowiadanie się, przyjmowanie Komunii, ale to wszystko będzie niczym, jeśli będzie tylko zewnętrzną praktyką baz zaangażowania ducha.

12 października 2015 r. - Poniedziałek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Jezus upominał swoich słuchaczy, zarzucając im przewrotność (Łk 11,29-32).  Polega ona na odwróceniu przez człowieka systemu wartości na drugą stronę, tak że człowiek dobro nazywa złem, a zło dobrem. Ale przewrotność to broń obosieczna. Uderza ona też w przewrotnego człowieka, przewraca go i nie pozwala powstać. A ten, kto leży, nigdy nie dojdzie do celu.

11 października 2015 r. - XXVIII Niedziela Zwykła - DZIEŃ PAPIESKI
Jan Paweł II wyznał kiedyś, że najbardziej chciałby być zapamiętany jako papież rodziny. Każdy ojciec i każda mama marzą o tym, by ich dzieci były do nich podobne, by kierowały się w życiu wartościami przejętymi od rodziców. Jeśli tak jest, to dziecko (nawet dorosłe) jest żywym pomnikiem na chwałę mamy i taty. Tak samo jest z nami i św. Janem Pawłem II, który był dla nas drugim ojcem. W Dniu Papieskim warto zmobilizować się do ciągłego poznawania nauki papieża i do kierowania się nią na co dzień. By mógł - patrząc na nas z nieba - być dumnym ze swoich dzieci.