© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 października 2015 r. - Sobota XXIX Tygodnia Zwykłego
Miłosierdzie Boże jest nieskończone. Kiedy wszyscy domagają się wycięcia drzewa, które nie daje owoców, Jezus - Boski Ogrodnik prosi o jeszcze jeden rok szansy, a potem robi wszystko, co w Jego mocy, by owoce się pojawiły (Łk 13,1-9). Przypowieść ta powinna być wielkim zawstydzeniem dla wszystkich "porządnych" katolików, którzy najchętniej powycinaliby w pień tych, którzy grzeszą.

23 października 2015 r. - Piątek XXIX Tygodnia Zwykłego
Wczesna jesień sprzyja zachwyceniu się pięknem świata - bogactwo kolorów, kształtów, dźwięków. Warto jednak przyjąć radę i przestrogę Jezusa, i ze zwykłej ludzkiej obserwacji uczynić sposób na zbliżenie się myślą ku Bogu - "Umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie?" (Łk 12,56).

22 października 2015 r. - Czwartek XXIX Tygodnia Zwykłego
Ogień może być dobry albo zły - zależnie od tego, kto go roznieca. Ogień rzucony przez Jezusa na ziemię (Łk 12,49-53) jest dobry i tylko dobry - ma za zadanie rozjaśniać ciemności, rozgrzewać zimne jak kamień serca, ale też ma wypalać z naszych dusz wszelki brud zła. Słowa Jezusa: "Jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął" to zachęta dla nas, by Jego pragnienie wypełnić jak najszybciej i jak najpełniej.

21 października 2015 r. - Środa XXIX Tygodnia Zwykłego
Pytanie Piotra skierowane do Jezusa: "Czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?" (Łk 12,41) winno być pytaniem, które stawiamy sobie zawsze, ilekroć słuchamy Słowa Bożego. Często dopada nas pokusa myślenia, że treści biblijne, np. wezwanie do nawrócenia, zachęta do czynienia dobra, są adresowane do innych, bo my przecież już to wszystko spełniamy. Warto jednak pamiętać o kolejnej nauce: "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie" (Łk 12,48).

20 października 2015 r. - Wtorek XXIX Tygodnia Zwykłego
Codzienny ubiór Izraelitów stanowiły szaty, które były dość luźno skrojone. Dlatego zabierając się do pracy lub wyruszając w podróż, musieli te szaty przepasać, by im nie przeszkadzały. Kiedy Jezus wzywa uczniów "Niech będą przepasane biodra wasze" (Łk 12,35), słowa te oznaczają konieczność usunięcia wszystkiego, co mogłoby przeszkadzać w działalności apostolskiej. Jeśli chcemy być dobrymi uczniami Jezusa, musimy usunąć np. nasz egoizm.

19 października 2015 r. - Poniedziałek XXIX Tygodnia Zwykłego
Zdarza się czasem, że ludzie odwołują się do Boga, by argumentować swoje złe myśli, słowa i czyny. Jezus zwracał na to uwagę, np. mówiąc "Człowieku, któż Mnie ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?" (Łk 12,14). Jezus rzeczywiście jest rozjemcą, On jeden ma prawo nas osądzać, ale to do Niego należy wybór, kiedy i wobec kogo to uczyni. Nam nie wolno wciągać Boga w swoje ciemne sprawki.

18 października 2015 r. - XXIX Niedziela Zwykła
Jezus uczy, że sposobem na osiągnięcie wielkości jest postawa służby.
Może dlatego rodzice są dużo więksi od swoich dzieci, bo przecież ciągle im służą, zapominając o sobie? A po latach dzieci przerastają rodziców i to one podejmują służbę wobec nich?
"Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym" (Mk 10,44).