© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

31 stycznia 2015 r. - Sobota III Tygodnia Zwykłego
Mimo że Jezus wyrzucał uczniom bojaźliwość i brak wiary (Mk 4,35-41), ich strach przed burzą na jeziorze był całkiem uzasadniony.
My również mamy wiele lęków związanych z codziennym życiem, a na dodatek wydaje się nam, że Bóg śpi i nie widzi niebezpieczeństw, a jakich się znajdujemy. Z pewnością nasza wiara też jest zbyt mała, wiec trzeba razem z apostołami wołać: "Jezu, ratuj!".

30 stycznia 2015 r. - Piątek III Tygodnia Zwykłego
Przypowieść o ziarnie gorczycy, które rozrasta się tak bardzo, że wypuszcza wielkie gałęzie, a w jego cieniu kryją się ptaki (Mk 4,26-34) jest wyrazem wiary Jezusa w każdego z nas. Choćbyśmy byli tak mali jak ziarnko gorczycy, z Jezusem możemy zbudować naprawdę wielkie królestwo.
Warto też zwrócić uwagę na to, że symbolizowane przez krzew gorczyczny Królestwo Boże ma być miejscem, gdzie każdy może się schronić, znaleźć swój azyl. To konkretne zadane dla nas - chrześcijan, by nasze serca były dla ludzi miejscem bezpiecznego schronienia.

29 stycznia 2015 r. - Czwartek III Tygodnia Zwykłego
Godne zastanowienia są dwa krótkie zdania wypowiedziane przez Jezusa. Najpierw zachęca: "Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha", ale chwilę potem dodaje: "Uważajcie na to, czego słuchacie" (Mk 4,21-25). Chrześcijanin rzeczywiście ma być człowiekiem, który aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach, jakie wokół niego się dzieją. Ale jednocześnie nie może rezygnować z krytycyzmu wobec propozycji współczesnego świata.

28 stycznia 2015 r. - Środa - Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu
Przypowieść o siewcy (Mk 4,1-20) ma na celu zmotywowanie nas do siania ziarna Słowa Bożego w naszych sercach, potem do dbania o zasiew, by w konsekwencji móc zebrać obfite plony. Ziarna, które daje nam Bóg, nie wolno utracić.
Dobrym przykładem jest św. Tomasz z Akwinu, który pozwolił, by Boże ziarno wydało w jego życiu niezwykle obfity plon. W przypadku św. Tomasza był to jego dorobek naukowy, ale może to być także obfity plon modlitwy, świadectwa, miłosierdzia.

27 stycznia 2015 r. - Wtorek III Tygodnia Zwykłego
Przynależność do rodziny Jezusa staje się faktem przez nasze pełnienie woli Bożej - "Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką." (Mk 3,35)
To zaszczyt i wyróżnienie, powód do chluby, ale też ogromne zobowiązanie.  Im cenniejszy dar, tym łatwiej go stracić, więc tym mocniej trzeba się starać, by nie zawieść zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni.

26 stycznia 2015 r. - Poniedziałek - Wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa
Jezus potrzebuje robotników do pracy na Jego żniwie (Łk 10,1-9). Co jest ich zadaniem? Między innymi:
- wnoszenie między ludzi pokoju, którego źródłem jest sam Bóg - "Najpierw mówcie: Pokój temu domowi",
- udzielanie pomocy duchowej i materialnej wszystkim, którym coś dolega - "Uzdrawiajcie chorych, którzy tam są",
- ogłaszanie i budowanie Królestwa Bożego na ziemi - "Mówcie im: Przybliżyło się do was Królestwo Boże".
Zadania te realizowali wszyscy święci apostołowie, także Tymoteusz i Tytus. Do grona apostołów Jezusa należymy także my wszyscy, przez chrzest i bierzmowanie zobowiązani do głoszenia Dobrej Nowiny.

25 stycznia 2015 r. - III Niedziela Zwykła
Bycie rybakiem ludzi różni się zdecydowanie od bycia zwykłym rybakiem. Ryby łowi się najczęściej po to, by je zabić i zjeść, ewentualnie, by sprawdzić swoje umiejętności i zaspokoić instynkt łowiecki.
U Jezusa jest inaczej - Kto jest rybakiem ludzi, ten jest powołany, by łowić dla życia, nie dla śmierci. Co więcej - to nie ryba jest pokarmem dla rybaka, ale przeciwnie - Jezus, pierwszy Rybak, daje się ludziom na pokarm.
U Jezusa wszystko jest inaczej - może dlatego warto z Nim wypłynąć na połów?