© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 marca 2016 r. - Sobota - Uroczystość św. Józefa
Wielkość Bożego miłosierdzia polega między innymi na tym, że wszechpotężny, wszechobecny Bóg złożył swoje losy w ręce dwojga prostych ludzi: Maryi i Józefa. Bóg zaufał człowiekowi mimo kolosalnej różnicy między bóstwem a człowieczeństwem.
Podobnie i nam Bóg ufa, gdy karmi nas Komunią Świętą, gdy powierza nam Słowo Boże, i gdy powołuje nas do czynienia dobra w Jego imieniu.

18 marca 2016 r. - Piątek V Tygodnia Wielkiego Postu
Jezus mówił: "Choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom" (J 10,38).
Gdzie dziś, w XXI wieku, można ujrzeć dzieła Jezusa? W codziennym życiu nas - wierzących. Dlatego tak ważne jest nasze świadectwo wobec ludzi, z którymi mieszkamy, pracujemy, mijamy się na ulicy. Dobre serce, mądra głowa, zaradne ręce - to najlepsze świadectwo, jakie wobec świata możemy dać Jezusowi.

17 marca 2016 r. - Czwartek V Tygodnia Wielkiego Postu
Fragmenty Ewangelii św. Jana czytane codziennie w liturgii V Tygodnia Wielkiego Postu ukazują walkę, jaką Jezus podejmował o dusze swoich słuchaczy. Tłumaczył im zawiłości Bożego planu, próbował przekonać, namawiał, obiecywał, czasem straszył konsekwencjami. Niestety oni za każdym razem odpowiadali, że wiedzą lepiej, że Jezus nie ma racji. Posunęli się nawet do tego, że podnieśli na Jezusa kamienie (J 8,51-59).
My też czynimy podobnie, gdy na słowa Jezusa reagujemy stwierdzeniem "A ja uważam...".

16 marca 2016 r. - Środa V Tygodnia Wielkiego Postu
Kiedy człowiekowi uzależnionemu (alkoholikowi, narkomanowi) mówi się o jego nałogu, bardzo częstą reakcją jest sprzeciw - "To nieprawda. Jeśli tylko zechcę, zawsze mogę przestać. Jestem wolny."
Podobnie jest z naszym uzależnieniem od grzechów. Jezus uczy nas, że początkiem nawrócenia jest uznanie, że utraciliśmy wolność i że tylko Prawda, która jest w Bogu, nas wyzwoli (J 8,31-42).

15 marca 2016 r. - Wtorek V Tygodnia Wielkiego Postu
Smutno i zatrważająco brzmią słowa Jezusa "Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie" (J 8,21). Ewangelista jednak podkreśla, że były one skierowane wprost do faryzeuszów. A faryzeusz to człowiek, który głośno mówi, że wierzy, ale tak naprawdę próbuje rządzić Bogiem. Głośno i na pokaz się modli, ale nigdy nie mówi Bogu "Bądź wola Twoja". Kłania się Bogu przy równoczesnym pogardzaniu ludźmi. I co najgorsze, wszystko to czyni w przekonaniu, że tak właśnie trzeba postępować.
Jeśli więc chcemy pójść za Jezusem do nieba, trzeba wykorzenić z naszych serc wszystko, co faryzejskie.

14 marca 2016 r. - Poniedziałek V Tygodnia Wielkiego Postu
Symbolika światła często towarzyszyła nauczaniu Jezusa. Nic dziwnego, skoro On sam został nazwany przez Zachariasza "Wschodzącym Słońcem" (Łk 1,78).
Wielki Post to czas, w którym Jezus uczy nas, jak iść przez życie, gdy wokół ciemno, a droga wyboista. Warto dostrzec, że Jezus jest "światłością świata" (J 8,12) i od tej światłości ani na moment nie odrywać wzroku. Tylko wtedy bezpiecznie dotrzemy do celu.

13 marca 2016 r. - V Niedziela Wielkiego Postu
Obraz Jezusa piszącego palcem po ziemi (J 8,1-11) pomaga nam zrozumieć ideę miłosierdzia Bożego. Możemy sobie wyobrazić, że mówimy Jezusowi na ucho swoje grzechy, On wypisuje je na piasku, a chwilę później wszystko zamazuje. I tak jak nikt nie potrafi przywrócić rozsypanych ziarenek piasku, tak grzechy przebaczone przez Boga znikają bezpowrotnie.
Dobrze byłoby, gdyby grzechy wybaczone przez Boga zostały wybaczone także przez ludzi. Także byśmy sami sobie przebaczyli, skoro Bóg nam wybaczył. Od Jezusa trzeba nauczyć się miłosierdzia.