© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

11 czerwca 2016 r. - Sobota - Wspomnienie św. Barnaby Apostoła
Po raz kolejny w liturgii powraca temat bliskości Królestwa Bożego (Mt 10,7). Bóg jest już blisko nas, ale jeszcze nie w nas. Chyba najlepiej to zrozumieć podczas mszy świętej, gdzie doświadczamy Jego bliskości w Słowie Bożym, w Komunii Świętej i we wspólnocie wierzących.
Można spróbować wyobrazić sobie Jezusa jako bezdomnego, który kręci się w pobliżu, ale nie wejdzie do środka bez zaproszenia.

10 czerwca 2016 r. - Piątek X Tygodnia Zwykłego
W walce z własnymi grzechami trzeba być stanowczym. Wezwanie Jezusa, by w obliczu pokusy wyłupać sobie oko lub odciąć rękę (Mt 5,27-32), to zachęta do stanowczości w unikaniu sytuacji życiowych, które mogłyby generować grzech.
Warto zwrócić też uwagę na to, że według Jezusa grzech to nie tylko czyny dokonane, ale także myśli, spojrzenia, pragnienia, oczekiwania. Grzech zaczyna się w środku ludzkiego serca i tam właśnie trzeba rozpocząć z nim walkę.

9 czerwca 2016 r. - Czwartek X Tygodnia Zwykłego
Jezus uczył swoich apostołów, że powinni od siebie wymagać więcej niż inni - "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 5,20). To zadanie stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej i wyżej dotyczy także nas, żyjących 2000 lat później, bo i my chcemy być uczniami i apostołami Jezusa.
Co to oznacza w praktyce? Pobożność faryzejską można było określić jako "prawniczą". Miłość do Boga polegała na ścisłym wypełnianiu przepisów religijnych. Jezus uczył, że ponad przepisami musi być duch. A więc pobożność, do której wzywał Jezus, to przede wszystkim wnętrze ludzkiego serca, a dopiero potem czyny z tego wnętrza płynące.

8 czerwca 2016 r. - Środa X Tygodnia Zwykłego
Jak Bóg jest niezmienny, tak samo Jego nauka. Jezus bardzo mocno uczył, że żaden człowiek nie ma prawa zmieniać Bożego Prawa (Mt 5,17-19). Człowiek, który próbuje podmienić przykazania, stawia siebie na miejscu Boga, a to już jest bałwochwalstwem i poważnym wykroczeniem przeciwko pierwszemu przykazaniu.

7 czerwca 2016 r. - Wtorek X Tygodnia Zwykłego
Jesteśmy solą ziemi i światłem świata (Mt 5,13-16). Jednak istnienie soli nie ma sensu, jeśli nie ma czego nią posolić. Istnienie światła nie ma sensu, jeśli nie ma czego nim oświetlić. Dlatego tak ważne jest, byśmy my, chrześcijanie - sól ziemi i światło świata, wyszli z zamknięcia naszych domów i kościołów na zewnątrz w poszukiwaniu ludzi spragnionych soli i światła Ewangelii.

6 czerwca 2016 r. - Poniedziałek X Tygodnia Zwykłego
Osiem błogosławieństw (Mt 5,1-12) to fragment nauk Jezusa, który bardzo mocno podkreśla Bożą sprawiedliwość. Każda krzywda, każde prześladowanie, każde wyrzeczenie będą nam wynagrodzone przez Boga. Chyba nawet lepiej, żeby ludzie nam nie dziękowali za dobre czyny, bo wtedy podziękuje nam Bóg, a Jego wdzięczność będzie nieporównywalnie większa.

5 czerwca 2016 r. - X Niedziela Zwykła
Ewangelia św. Łukasza opisując cud wskrzeszenia młodzieńca z Nain, mówi, że zaraz po przywróceniu mu życia Jezus oddał syna matce (Łk 7,11-17). Bo tak właśnie jest - śmierć jest złodziejem, porywaczem, który nas wykrada z domu i zabiera w nieznane. Ale Jezus jest gotów zapłacić najwyższą cenę, by nas wykupić z niewoli śmierci. Dlatego nazywamy Go Odkupicielem. Nieczęsto taki cud dzieje się na ziemi, ale w wieczności na pewno tego doświadczymy.