© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 lipca 2016 r. - Sobota XVII Tygodnia Zwykłego
Historia śmierci św. Jana Chrzciciela (Mt 14,1-12) jest niezwykle smutna. Nie tylko dlatego, że opisuje śmierć męczennika, ale także z innych powodów. Poruszające jest to, że młoda dziewczyna, radosna, utalentowana, ciesząca się tańcem, bierze w swoje ręce misę z ludzką głową. Także to, że Herod zasmucił się, że musi zabić Jana, a jednak to uczynił, bo był związany własnym słowem danym współbiesiadnikom.
Warto postawić sobie pytanie, czy nasza radość życia jest czysta i wolna od okrucieństwa. I czy nie jesteśmy niewolnikami opinii otoczenia.

29 lipca 2016 r. - Piątek - Wspomnienie św. Marty
Nasze życie to nie tylko same dobre i miłe chwile, często jest ono także drogą krzyżową pełną bólu i cierpienia. Tak samo pełne bólu było życie św. Marty, na przykład w czasie, gdy umarł jej brat Łazarz (J 11,19-27). Trzeba jednak pamiętać, że każda droga krzyżowa wtedy ma sens, gdy opiera się na trwaniu pod krzyżem Jezusa, a także gdy kończy się zmartwychwstaniem - "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

28 lipca 2016 r. - Czwartek XVII Tygodnia Zwykłego
Przypowieść o sieci (Mt 13,47-53) nie do końca oddaje prawdę o człowieku. Ryby nie mają wpływu na to, czy są dobre, czy złe. To nie od nich zależy, czy po ukończeniu połowu rybacy je odrzucą. U ludzi jest inaczej. Co prawda na nasza wiarę w Boga ma wpływ nasze wychowanie lub otoczenie, ale ostateczna decyzja należy do nas i tylko do nas. To ja i tylko ja decyduję, czy w oczach Boga będę dobry czy zły.

27 lipca 2016 r. - Środa XVII Tygodnia Zwykłego
W bardzo krótkiej przypowieści o skarbie ukrytym w roli (Mt 13,44-46) dwukrotnie Jezus powtarza słowa "sprzedał wszystko, co miał". Rzeczywiście Królestwo Boże warte jest poświęcenia wszystkiego, co posiadamy. I nie chodzi tylko o dobra materialne, ale też - a nawet bardziej - o siły, uczucia, plany życiowe, talenty, osobowość. Wszystko to warto podporządkować jednemu - odnalezieniu skarbu Królestwa Bożego.

26 lipca 2016 r. - Wtorek XVII Tygodnia Zwykłego
"Płacz i zgrzytanie zębów" (Mt 13,36-43) to w nauce Jezusa obraz ludzi odrzucających Jego naukę, którzy sieją zgorszenie i dopuszczają się nieprawości. Zgrzytać zębami można ze złości na samego siebie z powodu utraconej na zawsze szansy. Można też zgrzytać ze strachu lub bólu, bo przecież piekło to najgorsze, co może człowieka spotkać. Na szczęście jest alternatywa. Jezus obiecuje, że "sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego".

25 lipca 2016 r. - Poniedziałek - Święto św. Jakuba Apostoła
Rozmowa Jezusa z Jakubem, Janem i ich matką (Mt 20,20-28) uczy, że apostołem Jezusa jest się nie tylko w chwale, ale i w cierpieniu. O jakie cierpienie chodzi? Z pewnością o gotowość na śmierć męczeńską za wiarę - św. Jakub zginął w roku 44 jako pierwszy z apostołów. Ale też chodzi o cierpienie ludzi wokół nas żyjących, którym mamy pomóc nieść ich krzyż. Także chodzi o cierpienie, którego sami sobie dostarczamy - żal za popełniane grzechy, ból z powodu nieumiejętności poprawy.

24 lipca 2016 r. - XVII Niedziela Zwykła
Odmawiając kilka razy dziennie modlitwę "Ojcze nasz" przekazaną nam przez Jezusa (Łk 11,1-13) warto nieco zmodyfikować spojrzenie na nią. My nie tylko prosimy Ojca o potrzebne nam łaski, ale też zapewniamy Go, że może na nas liczyć w spełnianiu zadań zapisanych w treści modlitwy. Może liczyć na nasze uwielbienie, na włączenie się nas w budowanie Królestwa Bożego, na spełnianie woli Bożej. Może liczyć, że podzielimy się chlebem z potrzebującymi, że będziemy przebaczać tak bardzo, jak sami potrzebujemy przebaczenia. Że będziemy walczyli z pokusami oraz ze złem w nas i wokół nas.