© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 stycznia 2016 r. - Sobota II Tygodnia Zwykłego
Kiedy ktoś poświęca się dla Boga i ludzi tak bardzo, że nawet na posiłek nie ma czasu, to nic dziwnego, że otoczenie reaguje zdziwieniem i zaniepokojeniem. W końcu przecież każdy człowiek ma w naturę wpisaną troskę o siebie, swoje życie i zdrowie. Podobnie było z Jezusem i Jego uczniami, gdy najbliżsi Jezusa przyszli sprawdzić, czy przypadkiem nie odszedł od zmysłów (Mk 3,20-21). Jezus jednak uczy, że wielkość serca mierzy się umiejętnością zapominania o sobie.

22 stycznia 2016 r. - Piątek II Tygodnia Zwykłego
Dlaczego Ewangeliści skrupulatnie podają imiona dwunastu apostołów wybranych przez Jezusa? (Mk 3,13-19) Czy nie wystarczyłaby krótka, zwięzła informacja o wyborze uczniów?
Dla Boga każdy człowiek jest inny, każdy jest niepowtarzalny, każdy ma swoją wartość. Tak jak różnimy się imionami, tak też różnią nas charaktery, zainteresowania, talenty. Co prawda mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale to nie jest prawda. W oczach Boga każdy z nas jest wyjątkowy.

21 stycznia 2016 r. - Czwartek II Tygodnia Zwykłego
Wokół Jezusa było zawsze tak wiele osób, że polecił uczniom, by łódka stale była w pogotowiu (Mk 3,7-12). To nauka także dla nas, byśmy nigdy nie utracili gorliwości w wierze i stale byli gotowi nieść Jezusa nawet na krańce świata.

20 stycznia 2016 r. - Środa II Tygodnia Zwykłego
Zarówno w codziennym życiu, jak i w sprawach wielkiej wagi, nie zasługują na szacunek ludzie dwulicowi. Tacy byli faryzeusze, którzy stojąc twarzą w twarz z Jezusem nie mieli odwagi się odezwać, ale za Jego plecami głośno nastawali na Niego i szukali sposobu, jak by Go zgładzić (Mk 3,1-6). Faryzeizm niestety także i dziś jest grożącą nam chorobą duszy, a jedynym sposobem na nią jest trwanie w przyjaźni z Jezusem.

19 stycznia 2016 r. - Wtorek II Tygodnia Zwykłego
Zdarza się czasem w życiu, że musimy wybierać pomiędzy zachowaniem jednego lub drugiego Bożego nakazu. Podobny dylemat mieli apostołowie, gdy musieli wybierać między zachowaniem szabatu a prawem do zaspokojenia głodu (Mk 2,23-28). W takich sytuacjach warto pamiętać, że Bóg dał nam rozum, wolną wolę i sumienie, których trzeba uważnie słuchać. Bóg nie potrzebuje ślepo posłusznych niewolników, ale mądrych wyznawców.

18 stycznia 2016 r. - Poniedziałek II Tygodnia Zwykłego
Nauka Jezusa o starym i i nowym ubraniu oraz o starym i młodym winie (Mk 2,18-22) to wezwanie, każdy uczeń Chrystusa był nowym człowiekiem. Stare zwyczaje, które należy odrzucić, to między innymi rutyna w wykonywaniu pobożnych gestów, bezmyślne żegnanie się, przyklękanie czy bicie się w piersi. Nowy człowiek także czyni znak krzyża, przyklęka i bije się w piersi, ale nigdy nie robi tego nieświadomie i rutynowo. Duch jest ważniejszy niż ciało.

17 stycznia 2016 r. - II Niedziela Zwykła
Jezus w swoich naukach często posługiwał się kontrastami. Jednym z nich jest zestawienie wody i wina. Woda nie ma zapachu, smaku, koloru i mocy, wino to wszystko ma. Patrząc na wodę i wino, warto pomyśleć o sobie i o Bogu. I tak jak Matka Teresa z Kalkuty zapragnąć być kropelką wody, która podczas mszy jest dodawana do wina, by całkowicie w nim się rozpłynąć. Naszą szansą na wielkość i największym szczęściem jest zanurzenie się w Bogu.