© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 września 2016 r. - Sobota XXIV Tygodnia Zwykłego
Zaraz na samym początku przypowieści o siewcy (Łk 8,4-15) Jezus mówi o ziarnie rzuconym na drogę i podeptanym przez ludzi. Straszną rzeczą jest, gdy ludzie usłyszawszy Słowo Boże, rzucają je pogardliwie pod własne nogi na podeptanie. Pół biedy, gdy odrzucenie Boga wynika z przyczyn niewiele zależnych od człowieka, np. od wychowania w rodzinie. Ale jeśli człowiek, który jest ochrzczony, po I Komunii Świętej, bierzmowany, wychowany w duchu wiary, świadomie i wolnie dokonuje aktu odejścia - trzeba nad tym zapłakać. Jedyna nadzieja w Miłosierdziu Bożym.

16 września 2016 r. - Piątek XXIV Tygodnia Zwykłego
W Ewangelii czytamy, że w otoczeniu Jezusa było wiele osób, które On "uwolnił od złych duchów i od słabości" (Łk 8,1-3). To dobra rada także i dla nas. Jeśli z Bożą pomocą udało się nam zerwać z jakimś grzechem, to jedynym sposobem na wytrwanie w dobrych postanowieniach jest uchwycić się mocno Jezusa i trwać w Jego obecności. Każde odejście - nawet na moment - jest ryzykowne.

15 września 2016 r. - Czwartek - Wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej
Liturgiczne wspomnienie Matki Bolesnej jest kontynuacją wczorajszego zatrzymania się pod krzyżem Jezusa (J 19,25-27). Warto w tym dniu uświadomić sobie, że we wspólnocie Kościoła jesteśmy jedną rodziną, a to oznacza, że winniśmy razem przeżywać swoje radości i smutki. Do tej wspólnoty należy także Maryja, więc jeśli Ona przeżywa boleść, to i my powinniśmy razem z Nią płakać. Jesteśmy przyzwyczajeni, że to do Maryi zwracamy się z naszymi problemami, oczekując Jej wsparcia. Słusznie robimy, ale czasem warto tę relację odwrócić i dostrzec, że Ona płacze, i otrzeć Jej łzy.

14 września 2016 r. - Środa - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
W rozmowie z Nikodemem Jezus powiedział, że "potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego" (J 3,13-17). Wywyższenie to w pierwszej kolejności ukrzyżowanie Jezusa na Golgocie 2000 lat temu, ale także uwielbienie Zbawiciela, Jego męki i Jego krzyża. Każdy z nas ma w tym swój udział, gdy np. wielokrotnie w ciągu dnia wykonujemy znak krzyża. Ważne, by czynić to zawsze w czcią należną Jezusowi.

13 września 2016 r. - Wtorek XXIV Tygodnia Zwykłego
Ewangelia podkreśla, że gdy Jezus cudownie wskrzesił młodzieńca z Nain, oddał go jego matce (Łk 7,11-17). Każdy z nas należy do Boga i do ludzi wokół nas żyjących - św. Paweł napisał, że "nikt z nas nie żyje dla siebie" (Rz 14,7). Zło, grzech, śmierć to złodziej, który nas im wykrada i pozbawia wolności. Na szczęście jest Jezus - pogromca grzechu i śmierci, który zwraca nam wolność i oddaje skradzionych ludzi prawowitym właścicielom.

12 września 2016 r. - Poniedziałek XXIV Tygodnia Zwykłego
Cudowne uzdrowienie sługi setnika (Łk 7,1-10) jest przykładem modlitwy wstawienniczej, i to podwójnej. Setnik prosi nie za siebie, ale za swojego sługę. Starszyzna żydowska przychodzi do Jezusa i przedstawia prośbę nie swoją, a setnika. To bardzo ważne, byśmy częściej modlili się za innych niż za siebie. Być może też usłyszymy pochwałę Jezusa: "Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu".

11 września 2016 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Rozważając nauki Jezusa o zaginionej owcy, zagubionej drachmie i synu marnotrawnym (Łk 15,1-32) warto postawić siebie na miejscu bohaterów tych przypowieści. Zwykle myślimy o sobie jako o owcy, która zginęła, albo o synu opuszczającym ojca. To dobrze, bo często niestety zdarza się nam odwracać od Boga. Ale warto też pomyśleć o sobie jako o pasterzu, który poszukuje zaginionych owiec, który żadnej z nich, nawet najgorszej, nie może spisać na straty.
Sami potrzebujemy miłosierdzia, ale musimy też być miłosierni dla innych. Jedno bez drugiego nie istnieje.