© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 września 2016 r. - Sobota XXV Tygodnia Zwykłego
Co znaczy wziąć "sobie do serca te właśnie słowa" (Łk 9, 43-45)? W języku biblijnym serce to nie tylko uczucia, ale także rozum, mądrość życiowa, doświadczenie. Słowo Boże powinno wniknąć w nas najgłębiej, jak to tylko możliwe, przeniknąć każdy centymetr naszej duszy i ciała. Jak pisze autor Listu do Hebrajczyków: "Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku" (Hbr 4,12).

23 września 2016 r. - Piątek XXV Tygodnia Zwykłego
Pytanie, które postawił Jezus uczniom: "Za kogo uważają Mnie tłumy?", to pytanie fundamentalne dla naszej wiary. Bardzo ważne jest to, byśmy usłyszeli odpowiedź samego Jezusa, który mówił, że "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony, zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie" (Łk 9, 18-22). Jeśli ktoś wierzyłby tylko w Jezusa cudotwórcę, to za mało, podobnie w Jezusa nauczyciela lub buntownika wprowadzającego nowy ład. Nie ma innego Jezusa niż ten, który umarł i zmartwychwstał. Nie da sie wierzyć bez krzyża i pustego grobu.

22 września 2016 r. - Czwartek XXV Tygodnia Zwykłego
Herod, zanim uśmiercił Jana Chrzciciela, odczuwał lęk przed Janem i chętnie go słuchał. Podobnie - gdy słyszał o Jezusie, był zaniepokojony i chciał Go zobaczyć (Łk 9,7-9), lecz później współuczestniczył w skazaniu Go na śmierć. Niestety ani przy Janie, ani przy Jezusie, nie potrafił posłuchać głosu swego serca.
Nam też niestety zdarza się uciszać głos sumienia, lekceważyć dobre natchnienia i w ten sposób zabijać prawdę i miłość.

21 września 2016 r. - Środa - Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
Mateusz był człowiekiem mającym pieniądze i władzę, a mimo to - a może właśnie dlatego - nie był wolny. Obrazem braku wolności było jego zamknięcie się w komorze celnej, w czterech ścianach z jednym tylko okienkiem do pobierania podatku (Mt 9,913). Gdy Jezus mu zaproponował: "Pójdź za Mną", oznaczało to radykalną zmianę życia, zmianę priorytetów. Został wolnym człowiekiem.

20 września 2016 r. - Wtorek XXV Tygodnia Zwykłego
Ewangelia wspomina, że Matka Jezusa nie mogła się do Niego dostać z powodu tłumu (Łk 8,19-21). Jest zasadnicza różnica między tłumem a rodziną - tłum jest anonimowy, nijaki, w tłumie nie liczy się jakość, tylko ilość. A w rodzinie odwrotnie - każdy jest ważny, każdy jest inny, niepowtarzalny, każdy jest dostrzeżony.
Jak stać się rodziną Jezusa? "Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je."

19 września 2016 r. - Poniedziałek XXV Tygodnia Zwykłego
Tak jak czymś normalnym jest postawienie zapalonej lampy na stole lub na świeczniku, a nie chowanie jej pod łóżkiem bądź przykrywanie garncem (Łk 8,16-18), tak samo łaska, jaką otrzymujemy od Boga, nie powinna być ukrywana przed ludźmi. Przeciwnie - Bożym światłem trzeba się dzielić z innymi. Paradoksalnie, im bardziej się dzielimy, tym więcej mamy, a im bardziej zatrzymujemy dla siebie, tym mniej posiadamy.
Światło, którym mamy się dzielić, to nie muszą być wzniosłe, patetyczne kazania, heroiczne czyny pomocy. Czasem wystarczy uśmiech, podana ręka, albo na przykład takie zdanie: "Wiesz, w moim kościele w poniedziałki jest bardzo fajna modlitwa w intencji rodzin, może pójdziemy razem pomodlić się za twoje domowe problemy?".

18 września 2016 r. - XXV Niedziela Zwykła
Ewangelia pełna jest dobrych rad i wskazówek, jakie daje nam Jezus pragnąc, byśmy byli szczęśliwi my i ludzie wokół nas żyjący. Warto przyjąć Jego naukę o wierności i niewierności w sprawach drobnych - "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie" (Łk 16,10-13).
Warto być wiernym we wszystkim, co składa się na naszą codzienność, zaczynając od regularnej porannej modlitwy, przez wynoszenie śmieci bez wielokrotnego przypominania, zmywanie po obiedzie bez marudzenia, wychodzenie z psem nawet przy złej pogodzie, aż po rzetelność w pracy lub szkole.