© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 października 2016 r. - Sobota - Święto rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej
Kościół to dom Boży, a dom to miejsce zamieszkania. W jaki sposób Bóg mieszka w kościele? Jest obecny w Najświętszym Sakramencie, w Słowie Bożym, w znakach (krzyż, obrazy, świece), w osobie kapłana i w Ludzie Bożym. To wielkie wyróżnienie, że Bóg chce być tak blisko z nami i cały dla nas. Ale to także dla nas obowiązek wielkiej mobilizacji, by Jego obecności nie zlekceważyć, bo obojętność naprawdę boli.

14 października 2016 r. - Piątek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Krytykowana przez Jezusa postawa faryzejska polegała na tym, że - mówiąc obrazowo - faryzeusze byli przekonani, iż Bóg słyszy tylko wtedy, gdy mówi się do Niego głośno i wyraźnie. A Jezus uczył, że Bóg słyszy wszystko, nawet to, co mówimy szeptem, albo w myślach (Łk 12,1-7). Przed Bogiem nie da się być aktorem grającym rolę pobożnego i świętego. Przed Bogiem trzeba być zawsze sobą.

13 października 2016 r. - Czwartek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Mówiąc do faryzeuszów, Jezus użył określenia "pomsta" (Łk 11,47-54). Nie chodziło o zemstę w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jezus chciał przekazać, że sprawiedliwości musi stać się zadość, że za zło karą jest wieczna śmierć. Na szczęście dla nas miłość Boga do ludzi jest tak wielka, że całą karę Bóg przyjął na siebie. Ważne jest, byśmy o tym nie zapominali.

12 października 2016 r. - Środa XXVIII Tygodnia Zwykłego
Faryzeusze wypełniali drobiazgowo wiele przepisów swojego prawa religijnego, ale Jezus znając ich serca, wytykał im, że czynią to wszystko tylko zewnętrznie, nie angażując ducha. Podobnie uczeni w Prawie skrupulatnie przekazywali ludowi naukę Bożą, lecz nie było to poparte świadectwem ich życia. Obie te postawy spotkały się ze stanowczą krytyką Jezusa (Łk 11,42-46).
Dobrze byłoby, żeby każdy z nas wsłuchał się w słowa Jezusa i odniósł je w pierwszej kolejności do samego siebie. Faryzeizm jest naprawdę groźną chorobą duszy.

11 października 2016 r. - Wtorek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Gdy się przychodzi do kogoś w gości, często dyplomatycznie unika się tematów drażliwych, które mogłyby wprowadzić niemiłą atmosferę. Jezus jednak podczas wizyty w domu pewnego człowieka miał odwagę wytknąć mu faryzeizm jego postępowania (Łk 11,37-41). Warto uczyć się od Jezusa wierności wyznawanym zasadom i konsekwencji w postępowaniu. Ale warto też nauczyć się od Niego, że nawet jeśli trzeba kogoś upomnieć, winno się to czynić zawsze z poszanowaniem godności człowieka, z dobrocią i łagodnością. Uśmiechem zdobędziemy dla Jezusa więcej ludzi niż zaciśniętą pięścią.

10 października 2016 r. - Poniedziałek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Dlaczego ludziom nie będzie dany inny znak prócz znaku Jonasza? (Łk 11, 29-32). Dwa powody:
1) Od Boga nie można żądać, Boga można tylko prosić. Ktoś, kto wydaje Bogu rozkazy, stawia siebie ponad Nim, czyli de facto siebie samego czyni fałszywym bogiem.
2) Znak, jakim było zmartwychwstanie Jezusa, to największy znak, jaki Bóg mógł dać ludzkości. Jeśli więc tego znaku ludzie nie przyjmują, nie będą w stanie przyjąć żadnego innego. Smutne jest, że często oczekujemy od Boga cudu, np. na podobieństwo Sokółki, a wielu z nas ignoruje obecność Jezusa w Komunii Świętej.

9 października 2016 r. - XXVIII Niedziela Zwykła - Dzień Papieski
"Bądźcie świadkami miłosierdzia" - to hasło XVI Dnia Papieskiego. Nie da się inaczej świadczyć o miłosierdziu, jak samemu będąc miłosiernym. Dlatego Jezus bez najmniejszego wahania uzdrowił dziesięciu trędowatych, mimo że zdawał sobie sprawę z ludzkiej niewdzięczności, że dziewięciu z nich nie przyjdzie nawet podziękować (Łk 17,11-19). Świadectwo miłosierdzia właśnie na tym polega, że nie oczekuje się wdzięczności za wykonane dobro.