© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 maja 2016 r. - Sobota VII Tygodnia Zwykłego
Jezus nie tylko uczył o odpowiedzialności starszych za młode pokolenie, ale wręcz namawiał, by dorośli brali przykład z dzieci. Mogą z tego wyniknąć co najmniej dwie korzyści:
1) Jeśli zaufamy Bogu jak dzieci, królestwo Boże stanie się naszym udziałem - "Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego" (Mk 10,15).
2) Jeśli uznamy, że my - dorośli możemy czegoś nauczyć się od dzieci, nauczy nas to pokory, a pokora to klucz do nieba.

20 maja 2016 r. - Piątek VII Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!" (Mk 10,9) odnoszą się do małżeństwa i w tym kontekście Jezus je wypowiedział. Ale możemy też je przyjąć jako zachętę do trwania w nierozerwalnej jedności z Bogiem. Skoro On nas wybrał, umiłował, umarł za nas, byłoby czymś niepojętym zerwać taki związek.

19 maja 2016 r. - Czwartek - Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Rola kapłana - także Jezusa, który jest Najwyższym i Wiecznym Kapłanem - polega na pośredniczeniu między Bogiem a ludźmi. To pośrednictwo jest dwukierunkowe. Kapłan w imieniu Boga przemawia do ludzi, naucza, kieruje, czasem upomina, czasem chwali. A w imieniu ludzi zanosi do Boga modlitwy i składa Bogu ofiary.
My wszyscy, także ludzie świeccy, mamy udział w Kapłaństwie Jezusa, jeśli tylko na Jego podobieństwo jesteśmy głosicielami Ewangelii i swoje życie przeżywamy jako ofiarę na chwałę Ojca.

18 maja 2016 r. - Środa VII Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami" (Mk 9,40) warto odczytać jako zachętę do jedności wśród Jego uczniów i do tolerancji, czyli poszanowania różnorodności. Wokół Jezusa jest miejsce dla wszystkich: dla starych i młodych, wykształconych i niewykształconych, zdrowych i chorych, tradycjonalistów i postępowców, świętych i grzeszników. Założony przez Jezusa Kościół musi być katolicki czyli powszechny.

17 maja 2016 r. - Wtorek VII Tygodnia Zwykłego
W Białym Tygodniu po niedzielnej uroczystości I Komunii Świętej szczególnego znaczenia nabierają słowa Jezusa: "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mk 9,37). Nie można być uczniem Jezusa przy jednoczesnej obojętności na cierpienia dzieci, ich bezdomność, biedę, głód, brak edukacji. Powyższe słowa powinni sobie wziąć do serca także ci, którzy ciągle narzekają na dzieci biegające w kościele i "przeszkadzające" w modlitwie.

16 maja 2016 r. - Poniedziałek - Święto Maryi - Matki Kościoła
W miarę rozwoju naszego życia duchowego winniśmy przechodzić od pytania "Co Maryja - Matka Kościoła może dla nas zrobić?" do pytania "Co my możemy uczynić dla Maryi, naszej Matki?". Święty Jan, który wytrwał pod krzyżem podczas konania Jezusa, otrzymał od Niego konkretne polecenie zaopiekowania się Maryją jak Matką (J 19,25-27). Zadanie to dotyczy każdego z nas.

15 maja 2016 r. - Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Z bardzo krótkiego fragmentu Ewangelii wg św. Jana (J 20,19-23) można wyczytać kilka ważnych motywów, dla których Jezus zesłał Ducha Świętego na apostołów i dziś w dalszym ciągu posyła Go do nas:
- Duch Święty przynosi pokój i rozlewa go w sercach uczniów nawet wśród prześladowań.
- Duch Święty daje odwagę, by otworzyć drzwi zamknięte z obawy przed ludźmi.
- Duch Święty przynosi radość z obecności zmartwychwstałego Jezusa.
- Duch Święty jest mocą w realizowaniu misji zleconej przez Jezusa.
- Duch Święty daje łaskę odpuszczania grzechów za pośrednictwem Kościoła.