© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

29 kwietnia 2017 r. - Sobota - Święto św. Katarzyny Sieneńskiej
Św. Jan Paweł II o św. Katarzynie: "Z wielką mocą Katarzyna zwracała się do duchownych, aby domagać się jak najściślejszego przestrzegania zasad w życiu i w posłudze pasterskiej. Niezwykłe wrażenie sprawia jej swobodny, zdecydowany i ostry ton, jakim napomina księży, biskupów i kardynałów. Należy wyrwać - głosiła - gnijące rośliny z ogrodu Kościoła i zastąpić je «młodymi sadzonkami», świeżymi i pachnącymi. Czerpiąc moc ze swej zażyłości z Chrystusem, święta ze Sieny nie wahała się otwarcie ukazywać samemu papieżowi, którego darzyła gorącą miłością, woli Bożej, nakazującej mu odrzucić wątpliwości i powrócić z Awinionu do Rzymu." (01.10.1999).
A to wszystko czyniła kobieta, która nawet czytać i pisać nie umiała. Bogu dzięki za wszystkich "prostaczków" (Mt 11,25-30), bez których Kościół dawno przestałby istnieć.

28 kwietnia 2017 r. - Piątek II Tygodnia Wielkanocnego
Poczucie własnej małości wobec ogromu problemów współczesnego świata może nas prowadzić do zwątpienia i rezygnacji. Jeśli jednak zdobędziemy się na wysiłek, to z Bożą pomocą będziemy w stanie uczynić naprawdę wielkie rzeczy. Jak mały chłopiec, który ofiarował Jezusowi pięć chlebów i dwie ryby, a to wystarczyło, by nakarmić wielotysięczny tłum głodnych ludzi (J 6,1-15).

27 kwietnia 2017 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkanocnego
Gdy Jezus mówił o ludziach odrzucających Jego posłannictwo i naukę, użył określenia: "grozi im gniew Boży" (J 3,31-36). Co to znaczy? Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób Bóg się gniewa? Na pewno nie jest to gniew wyrażany na sposób ludzki, pełen złych emocji, nienawiści. Można chyba to porównać do uczucia bezradności wobec problemu, na który nie mamy żadnego wpływu. Na przykład do odejścia zbuntowanego dziecka z domu rodziców, albo do tragicznej śmierci najbliższej osoby.

26 kwietnia 2017 r. - Środa II Tygodnia Wielkanocnego
Jezus niezwykle mocno podkreślał, że "Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony" (J 3,16-21). Warto, byśmy te słowa wzięli sobie do serca, zwłaszcza gdy zdarza nam się surowo oceniać ludzi trwale żyjących w grzechu ciężkim. Nie znaczy to, że na zło mamy być obojętni. Trzeba reagować, ale zawsze miłością, modlitwą, współczuciem, nigdy potępieniem.

25 kwietnia 2017 r. - Wtorek - Święto św. Marka Ewangelisty
Jedna Ewangelia Jezusa Chrystusa została spisana w czterech wersjach: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Każdy z Ewangelistów pisał to samo, ale trochę inaczej, zgodnie z własnym charakterem i sposobem przeżywania wiary. Dlatego od każdego z nich możemy nauczyć się innej wskazówki, jak głosić Ewangelię.
- Św. Marek uczy głoszenia Bożej prawdy w prostych, konkretnych słowach, bez uciekania się do wodolejstwa i oratorskich popisów.
- Św. Łukasz uczy stawiania akcentu na miłosiernej miłości Boga, bo bez miłosierdzia cała nauka Jezusa nie miałaby najmniejszego sensu.
- Św. Mateusz uczy poszanowania tradycji i dostrzegania Bożej obecności w historii.
- Św. Jan uczy poszukiwania głębi przy jednoczesnej świadomości umiłowania przez Jezusa.

24 kwietnia 2017 r. - Poniedziałek - Uroczystość św. Wojciecha
Czy losy Polski i chrześcijaństwa w tej części Europy potoczyłyby się inaczej, gdyby święty Wojciech nie zginął śmiercią męczeńską za wiarę w Chrystusa? Nie da się udzielić odpowiedzi inaczej, jak odnosząc się do ofiary krzyżowej Jezusa. Nie byłoby zbawienia, gdyby Jezus nie oddał za nas życia na krzyżu. "Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" (J 12,24-26).

23 kwietnia 2017 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Spotkanie Jezusa z "niewiernym" Tomaszem i propozycja, by ten dotknął Jego ran Jezusa, może nas nauczyć bardzo ważnej prawdy. Bóg nie jest Bogiem dalekim, niedostępnym. Jest zawsze blisko nas, w zasięgu ręki, w zasięgu myśli, w zasięgu serca. Wystarczy tylko spojrzeć na Niego i wyznać: "Pan mój i Bóg mój".