© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 czerwca 2017 r. - Sobota - Wspomnienie św. Brata Alberta
Zasada podana przez Jezusa "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie" (Mt 5,33-37) dotyczy nie tylko słów przez nas wypowiadanych. Trzeba się nią kierować w każdym aspekcie życia, w myślach, słowach i uczynkach, w uczuciach, pragnieniach, planach życiowych. Tak jak św. Brat Albert, gdy widział potrzebującego, to po prostu mu pomagał; gdy widział smutnego, to go pocieszał; gdy widział głodnego, to go karmił. Jak Jezus.

16 czerwca 2017 r. - Piątek X Tygodnia Zwykłego
Istotą pożądliwości, tej wobec ludzi i tej wobec rzeczy, jest egoizm. Pożądanie to chęć zawładnięcia wolną wolą drugiego człowieka i całkowitego podporządkowania go sobie i swoim słabościom  (Mt 5,27-32). Jezus bardzo mocno podkreślał, że grzech to nie tylko złe uczynki widoczne dla oka. Uczył, że grzech zaczyna się wewnątrz nas, w ludzkim sercu. I tam właśnie trzeba rozpoczynać walkę ze złem.

15 czerwca 2017 r. - Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała
Symbolem święta Bożego Ciała jest monstrancja. Słowa Jezusa towarzyszące tegorocznej procesji "Jestem Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14,6) warto odczytać w podwójnym znaczeniu: Jezus chce być Drogą, Prawdą, Życiem dla nas i przez nas. Dla nas - dlatego monstrancja ma kształt słońca, którego promienie nas oświetlają i rozgrzewają. Przez nas - bo monstrancja służy do wyniesienia Jezusa z kościoła i dotarcia z Nim wszędzie tam, gdzie na co dzień żyjemy.

14 czerwca 2017 r. - Środa X Tygodnia Zwykłego
Jezus stanowczo podkreślał, że prawo Boże należy "wypełniać i uczyć wypełniać" (Mk 5,17-19). Trzeba jednak zachować właściwą - wskazaną przez Jezusa - kolejność. Najpierw wypełnić samemu, a dopiero potem uczyć innych. Dużo łatwiej jest nam - księżom, kaznodziejom, katechetom, rodzicom, wychowawcom, politykom, wymagać od innych, a nie od siebie. Nie tędy droga.

13 czerwca 2017 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Antoniego z Padwy
Święty Antoni jest bardzo często wzywany jako pomoc w odnalezieniu rzeczy zagubionych. Warto więc modlić się za jego wstawiennictwem, by nasza sól nigdy nie zgubiła swego smaku, by nasze światło nie zgubiło swego blasku (Mk 5,13-16). Byśmy nigdy nie zagubili ani jednego człowieka, bo dla wszystkich mamy być "solą ziemi" i "światłem świata".

12 czerwca 2017 r. - Poniedziałek X Tygodnia Zwykłego
"Osiem błogosławieństw" (Mk 5,1-12) to tekst, który bywa nazywany konstytucją Królestwa Bożego, czyli dokumentem podstawowym, fundamentalnym. To także osiem obietnic złożonych przez Boga, że do nas należy Boże Królestwo, że będziemy pocieszeni, że posiądziemy ziemię, będziemy nasyceni, dostąpimy miłosierdzia, że jako synowie Boga będziemy Go oglądać twarzą w twarz. Ludzie czasem łamią swoje obietnice, ale jeśli Bóg daje słowo, to tak się stanie. To bardziej niż pewne.

11 czerwca 2017 r. - Niedziela - Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
Obecność jednego Boga w trzech Osobach to wielka tajemnica naszej wiary. Nasz rozum tego nie jest w stanie pojąć. Ale nie znaczy to, że nie mamy próbować. Nasi współbracia w wierze, wyznawcy prawosławia, mają zwyczaj wykonywania znaku krzyża trzema złączonymi palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym. Trzy palce, ale złączone w jedno - to symbol Trójcy Świętej. Znak krzyża jest prośbą o uświęcenie mocą Trójcy naszych życiowych czynności: myślenia, kochania i działania.