© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 sierpnia 2017 r. - Sobota XIX Tygodnia Zwykłego
Jeśli wziąć poważnie słowa Jezusa, że "do takich (dzieci) należy królestwo niebieskie" (Mt 19,13-15), to oznacza, że daleko od Boga są ci, których irytują dzieci biegające po kościele, z ciekawością zaglądające do kropielnic z wodą święconą, liczące płatki kwiatów w bukietach przed ołtarzem, stawiające pytania, których wstydzą się zadać dorośli.
Kiedyś pewien ksiądz cyrkiem nazwał zwyczaj podnoszenia do góry i witania brawami nowo ochrzczonych dzieci. Na szczęście w Parafii Świętej Rodziny czujemy się zobowiązani przez napis nad ołtarzem: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie".

18 sierpnia 2017 r. - Piątek XIX Tygodnia Zwykłego
Odpowiedź uczniów na surową i wymagającą naukę Jezusa o nierozerwalności małżeństwa brzmiała: "Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić" (Mt 19,3-12). To jest chyba jeden z większych problemów człowieka, że wszystko oceniamy z punktu widzenia własnej korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że małżeństwo zawiera się nie dla szczęścia własnego, ale szczęścia ukochanej osoby na ziemi i w niebie. Podobnie księdzem nie wolno być dla siebie, ale dla Boga i dla ludzi, za których przyjmuje się odpowiedzialność.

17 sierpnia 2017 r. - Czwartek XIX Tygodnia Zwykłego
Gdy słuchamy Piotra zadającego Jezusowi pytanie: "Ile razy mam przebaczać?" (Mt 18,21 - 19,1), warto uzmysłowić sobie, że Bóg nie jest rachmistrzem. Że dla Boga nie liczy się ilość, a jakość. Że można popełnić tylko jeden grzech i przez to odejść na wieki od Boga. I można pomóc jednemu tylko człowiekowi, a mieć zasługę, jakby się zbawiło cały świat. Liczy się tylko miłość.

16 sierpnia 2017 r. - Środa XIX Tygodnia Zwykłego
W naukach Jezusa często pojawia się motyw odpowiedzialności za ludzi, z którymi idziemy przez życie. Dotyczy to także sytuacji, gdy ktoś błądzi i idzie w stronę grzechu. Warto zapamiętać naukę o upomnieniu braterskim: w cztery oczy, wobec świadków, wobec wspólnoty (Mt 18,15-20). Ważne jednak, by upominając, czynić to zawsze z intencją pomocy bliźniemu, a nie wywyższenia siebie na tle słabości innych.

15 sierpnia 2017 r. - Wtorek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Bukiet wykonany z jednego rodzaju kwiatów będzie zwyczajnie nudny. Zupa ugotowana z jednego tylko warzywa nie będzie smaczna. Nawet najsmaczniejszy owoc często jedzony szybko przestanie smakować. Lekarstwo z jednego zioła nie pomoże na wszystkie choroby. Chleb pieczony z jednego rodzaju zboża szybko się przeje i znudzi. Potrzebna jest różnorodność. Warto ją kontemplować, wpatrując się w bukiety przynoszone do kościoła i poświęcane w święto Matki Boskiej Zielnej.
Wśród świętych w niebie także jest różnorodność. Są kobiety i mężczyźni, starzy i młodzi, wykształceni i analfabeci, męczennicy i wyznawcy, żony i zakonnice, duchowni i świeccy, papieże i prości księża. Warto doceniać inność ludzi wokół nas żyjących, bo przecież na tym polega katolickość, czyli powszechność Kościoła.

14 sierpnia 2017 r. - Poniedziałek - Wspomnienie św. Maksymiliana Kolbe
W ciągu zaledwie kilku chwil Jezus powiedział do Piotra dwie ważne nauki. Pierwszą, że musi udać się do Jerozolimy, by tam umrzeć na krzyżu i zmartwychwstać. Drugą, że wszystko czyni w absolutnej wolności - jako Syn, nie jako obcy (Mt 17,22-27). Święty Maksymilian zamknięty w celi śmierci obozu koncentracyjnego także pozostał wolnym człowiekiem. Wolność to - obok życia i miłości - największy dar Boga dla nas. Nie można jej utracić.

13 sierpnia 2017 r. - XIX Niedziela Zwykła
Jedna z harcerek opowiedziała, że w samym środku wczorajszej tragicznej nawałnicy, wśród drzew łamiących się jak zapałki, gdy ich życie było śmiertelnie zagrożone, harcerki "skryły się pomiędzy dwoma powalonymi drzewami, non stop modliły się i śpiewały". A potem dodała, że przez długi czas opiekowała się rannym harcerzem, nie zważając na własne zmęczenie, niewyspanie i strach.
Dokładnie to samo miało miejsce na środku jeziora Genezaret. Piotr wiedział, że bez pomocy Jezusa zginie pod wodą. Dlatego jedną z ważniejszych w życiu chrześcijanina modlitw są słowa: "Panie, ratuj mnie" (Mt 14,22-33).