© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 stycznia 2017 r. - Sobota II Tygodnia Zwykłego - Dzień Babci
Jest taki rodzaj zmęczenia, które człowiekowi przynosi szczęście i radość. To zmęczenie pracą dla innych. Gdy widzi się uśmiech podopiecznego, wtedy wszystkie wysiłki nabierają sensu. Podobnie czuł się Jezus, gdy wokół Niego było tak wielu potrzebujących, że nawet na posiłek nie miał czasu, a bliscy podejrzewali Go nawet, że "odszedł od zmysłów" (Mk 3,20-21). Tak z pewnością czują się wszystkie babcie, gdy przez pół dnia stoją przy kuchni, byle tylko wnuczkom obiadek smakował.

20 stycznia 2017 r. - Piątek II Tygodnia Zwykłego
Dobrze byłoby, gdyby w wydaniach Pisma Świętego po tekście opowiadającym o wyborze dwunastu apostołów (Mk 3,13-19) edytorzy zostawiali trochę niezadrukowanego miejsca. Dlaczego? By każdy z nas mógł tam dopisać swoje własne imię.

19 stycznia 2017 r. - Czwartek II Tygodnia Zwykłego
Gdy Ewangelista Marek pisał o cudach Jezusa, o tłumach zbierających się wokół Niego i o duchach nieczystych, które padały przed Jezusem ze strachu (Mk 3,7-12), można z jego słów wysnuć wniosek, że szatan jest potężniejszy, doskonalszy i bardziej inteligentny od człowieka. Ale nawet on boi się Jezusa. Dlatego trwanie w bliskości Boga jest naprawdę skuteczną bronią w naszej codziennej walce ze złem.

18 stycznia 2017 r. - Środa II Tygodnia Zwykłego
Można wstąpić do seminarium duchownego i zostać księdzem, ale nie z powołania, lecz dla prestiżu lub pieniędzy. Można czytać Pismo Święte, ale nie dla odkrywania Bożej mądrości, lecz dla wykpiwania Prawdy. Można przyjść do kościoła, ale nie na spotkanie z Jezusem, lecz dla plotek i zaspokojenia ciekawstwa. Można się modlić, ale nie rozmawiać z Bogiem, tylko bezmyślnie klepać formułki i stawiać Bogu wymagania. Można iść za Jezusem, ale nie z fascynacji Jego nauką, lecz by Go śledzić, oskarżyć, a w konsekwencji skazać na śmierć (Mk 3,1-6). Na tym polega faryzeizm.

17 stycznia 2017 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Antoniego, pustelnika
Czy w XXI wieku, w środku wielkiego miasta, można być pustelnikiem? Tak. Ale nie może to oznaczać ucieczki od ludzi i od życia. Pustelnia to miejsce i czas zarezerwowany wyłącznie dla Boga. Skoro On jest Panem (Mk 2,23-28), do Niego należy wszystko, także nasze życie i nasz czas. W praktyce oznacza to znalezienie jakiegoś sposobu na to, by w codziennym zabieganiu choć na chwilę się zatrzymać, wyciszyć i pobyć w obecności Jezusa.

16 stycznia 2017 r. - Poniedziałek II Tygodnia Zwykłego
Uczniowie Jana Chrzciciela dużo pościli i pokutowali, uczniowie Jezusa tego nie czynili, ale sam Jezus powiedział, że i na to przyjdzie czas (Mk 2,18-22). Jezus jako dobry nauczyciel, wiedział, że wymagania należy stopniować, że duchowy rozwój człowieka wymaga czasu. Warto, byśmy i my - wychowawcy (np. duszpasterze, rodzice) byli wyrozumiali dla słabości ludzi, którzy są dopiero na początku drogi.

15 stycznia 2017 r. - II Niedziela Zwykła
Najważniejszą częścią misji Jana Chrzciciela było wskazanie ludziom Mesjasza w osobie Jezusa. Sam Jan tak to opisał: "Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym" (J 1,29-34). Spotkał Jezusa, ale nie zatrzymał Go dla siebie.
Każdy uczeń Jezusa powinien mieć w sobie coś z księżyca - odbijać światło słońca, by dotarło tam, gdzie panuje noc.