© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 września 2017 r. - Sobota XXIV Tygodnia Zwykłego
Myśląc o obecności Jezusa w Eucharystii, myślimy przede wszystkim o Najświętszym Sakramencie, o Ciele i Krwi Pańskiej. Warto jednak, przeżywając mszę świętą, pamiętać o pozostałych sposobach obecności Boga: we wspólnocie, w osobie kapłana, w znakach (światło, krzyż, ołtarz) i przede wszystkim w Słowie Bożym. Kiedy z uwagą słuchamy Słowa, Bóg wysiewa ziarno w naszej duszy (Łk 8,4-15). Obyśmy byli żyzną, urodzajną glebą, która wyda plon co najmniej trzydziestokrotny.

22 września 2017 r. - Piątek XXIV Tygodnia Zwykłego
Marię Magdalenę "opuściło siedem złych duchów" (Łk 8,1-3), Mateusz był celnikiem, Tomasz niedowiarkiem, a Szymon Piotr zdrajcą. Pozostali, którzy towarzyszyli Jezusowi, też nie należeli do świętych. Jednak miłość Boga jest tak potężna, że nawet największy grzech nie jest w stanie ukryć człowieka przez Bożym wzrokiem. Warto pamiętać, że jedyną odpowiedzią na miłość jest miłość.

21 września 2017 r. - Czwartek - Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
Czy jest choćby jeden człowiek na świecie, który mógłby z pełnym przekonaniem powiedzieć, że ma się dobrze? Nikt z nas nie jest wolny od przeróżnych słabości, większych i mniejszych, fizycznych i duchowych, trwałych i przejściowych. Dlatego do każdego z nas przychodzi Jezus - Lekarz, gdyż "nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają" (Mt 9,9-13). Obyśmy - jak święty Mateusz - zaprosili Go do siebie i posadzili za stołem naszego życia.

20 września 2017 r. - Środa XXIV Tygodnia Zwykłego
Jan Chrzciciel wiedział, że jego powołaniem jest post i pokuta, dlatego "nie jadł chleba i nie pił wina". Jezus był powołany, by iść do celników i grzeszników, zasiadać z nimi do stołu, jeść i pić, i w ten sposób docierać do ich serc. Jeden i drugi za wierność powołaniu byli krytykowani i potępiani przez faryzeuszów i uczonych w Piśmie (Łk 7,31-35), ale swoją misję wypełnili do końca - za cenę życia. Wydawało się, że przegrali, ale to oni mieli rację - "A jednak wszystkie dzieci mądrości przyznały jej słuszność". Warto być wiernym powołaniu.

19 września 2017 r. - Wtorek XXIV Tygodnia Zwykłego
Po śmierci człowiek nie może korzystać ze swoich zmysłów, bo są one martwe. Nie może widzieć, słyszeć, dotykać, czuć. A jednak martwy młodzieniec z Nain usłyszał słowo Jezusa: "Wstań" (Łk 7,11-17). Jak to możliwe? Prawdziwa miłość jest potężniejsza niż śmierć.

18 września 2017 r. - Poniedziałek - Święto św. Stanisława Kostki
Co prawda Jezus powiedział Maryi i Józefowi słowa: "Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?", ale zaraz "poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu, i był im poddany" (Łk 2,41-52). Świadomość przynależności do Boga musi iść w parze z postawą pokory i gotowością służenia potrzebującym pomocy. Słynne słowa św. Stanisława Kostki: "Do wyższych rzeczy jestem stworzony" nie oznaczają odsunięcia się od świata, od ludzi z problemami. Nie oznaczają życia w obecności Boga przy jednoczesnym oddaleniu od ludzi. Bóg czeka na nas nie tylko w Najświętszym Sakramencie w pustym kościele, ale także na rynku, w poczekalni dworcowej, w kolejce do lekarza, na poczcie, w stołówce szkolnej. Wszędzie tam, gdzie ludzie czekają na naszą miłość.

17 września 2017 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Człowiek, który pytał Jezusa o przebaczenie, myślał, że wybaczyć siedem razy to już bardzo wiele - "czy aż siedem razy?" (Mt 18,21-35). Jezus jak zwykle zaskoczył odpowiedzią, podnosząc stawkę z siedmiu do siedemdziesięciu siedmiu.  Bóg zawsze chce od nas więcej, ale też sam daje nam więcej niż od Niego oczekujemy. On jest gotów dać nam dziesięć tysięcy talentów, oczekując z naszej strony zaledwie stu denarów.