© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 października 2017 r. - Sobota - Wspomnienie Matki Boskiej Różańcowej
Pierwsza część różańca to część radosna. W krótkim fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza  (Łk 10,17-24) kilkakrotnie pojawia się motyw szczęścia i radości:
- "Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością",
- "Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie",
- "Rozradował się Jezus w Duchu Świętym",
- "Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie".
Warto jednak pamiętać, że w życiu chrześcijanina jest miejsce nie tylko na radość, ale też na światło, ból i chwałę.

6 października 2017 r. - Piątek XXVI Tygodnia Zwykłego
Mało kto potrafi cierpliwie słuchać. Dużo częściej irytujemy się, gdy ktoś mówi za długo, nieciekawie. Nie lubimy nudnych kazań, przedłużających się wykładów, marudnych penitentów, zbyt długich telefonów. W chwili takiej irytacji warto jednak przypomnieć sobie słowa Jezusa: "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi" (Łk 10,13-16). W każdym człowieku, nawet tym najbardziej marudnym, czeka na nas Jezus.

5 października 2017 r. - Czwartek - Uroczystość św. Faustyny
Człowiek, któremu objawiał się Pan Jezus, miałby pełne prawo uważać się za kogoś wyjątkowego i z tego tytułu odbierać pochwały, czerpać korzyści i cieszyć się ludzkimi względami. Święta Faustyna była jednak bardzo prostą i pokorną zakonnicą, w swoim zgromadzeniu pełniącą funkcję kucharki, ogrodniczki i furtianki. W jej życiu spełniły się słowa Jezusa o prostaczkach, przed którymi otwiera się niebo (Mt 11,25-30). Warto pamiętać, że im mniej człowiek myśli o sobie, tym bardziej jest święty.

4 października 2017 r. - Środa - Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Człowiekowi deklarującemu pójście za Mistrzem wszędzie, "dokądkolwiek się uda" (Łk 9,57-62), Jezus powiedział, że nie ma miejsca, które byłoby Jego domem. Najlepszym schronieniem dla bezdomnego Jezusa są ludzkie serca, dlatego pójść za Nim to po prostu pozwolić Mu na zawsze zamieszkać w sobie. Tak uczynił na przykład święty Franciszek.

3 października 2017 r. - Wtorek XXVI Tygodnia Zwykłego
Gdy w codziennych sytuacjach spotyka nas jakieś zagrożenie, najbardziej logiczną reakcją jest unik, ucieczka. Gdy nie uda się uciec i cierpienie nas dopadnie, kolejną logiczną reakcją jest szukanie winnego i wymierzanie mu sprawiedliwości, czyli zemsta.
Jezus uczy nas, że gdy chodzi o ludzkie zbawienie, nie można stosować uników, a tym bardziej zemsty (Łk 9,51-56). Krzyż tylko wtedy ma moc zbawczą, gdy jest przyjęty dobrowolnie, a nie nałożony na siłę.

2 października 2017 r. - Poniedziałek - Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
Prowadzenie parafialnego duszpasterstwa dzieci to jedno z trudniejszych zadań, jakie mogą stanąć przez księdzem, jeśli się chce to zadanie wypełnić rzetelnie i odpowiedzialnie. Trzeba mocno "stawać na głowie", by w atrakcyjny sposób głosić czasem bardzo trudne prawdy wiary. Nie można żałować sił, emocji, czasu i środków, także materialnych (np. na lizaki dla dzieci).
Satysfakcja i korzyść z tego jest podwójna:
- ksiądz nie ma własnych dzieci, które mógłby jako ojciec wychowywać, ale w parafii ma ich setki - nie bez racji do księdza często mówi się "Ojcze",
- tam, gdzie są dzieci, tam są też aniołowie, a gdzie są aniołowie, tam jest Bóg - bliskość dziecka jest bliskością Boga (Mt 18,1-5.10).

1 października 2017 r. - XXVI Niedziela Zwykła
W oczach Pana Boga nie są ważne słowa, lecz czyny (Mt 21,28-32). Gdy składamy Bogu obietnice (np. podczas spowiedzi postanawiając poprawę, albo na początku października zamierzając często uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych), lepiej jest obiecać mniej i dotrzymać słowa, niż zapowiadać niestworzone rzeczy ze świadomością, że ich nie spełnimy. Nie dotyczy to tych zobowiązań, które mają rangę ślubu, bo nie można przecież być tylko trochę księdzem, zakonnicą, żoną, mężem. Tu trzeba poprzeczkę postawić sobie maksymalnie wysoko, a potem czynić wszystko, by swoje zobowiązania wypełnić. Warto też pamiętać, że z Bogiem wszystko jest możliwe, o czym przypominają słowa umieszczone w herbie nowego arcybiskupa łódzkiego - VIRTUS IN INFIRMITATE - MOC W SŁABOŚCI.