© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

18 lutego 2017 r. - Sobota VI Tygodnia Zwykłego
Od apostołów, którzy uczestniczyli w scenie Przemienienia Pańskiego (Mk 9,2-13), warto nauczyć się powtarzania w modlitwie słów: "Panie, dobrze, że tu jesteśmy". Dobrze, że jesteśmy, bo możemy widzieć wielkie dzieła Boże, bo możemy słuchać Słowa Bożego, bo możemy zrobić dla Boga coś dobrego, bo wobec ludzi będziemy kiedyś świadkami tego, co widziały nasze oczy.

17 lutego 2017 r. - Piątek VI Tygodnia Zwykłego
Dlaczego ludzie wstydzą się przyznawać do wiary? Dlaczego tak ciężko jest podczas dyskusji stanowczo stanąć po stronie Jezusa? Dlaczego jest to tak trudne zwłaszcza wobec najbliższych: rodziny, przyjaciół, współpracowników? Być może odpowiedzią jest pycha, czyli przekonanie o własnej samowystarczalności, gdy zależność od Boga jest odbierana jako przejaw słabości.
Trzeba jednak pamiętać o słowach Jezusa: "Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca" (Mk 8,34 - 9,1).

16 lutego 2017 r. - Czwartek VI Tygodnia Zwykłego
Opowiadając ludziom o Jezusie, nie wystarczy mówić o tym, kim On jest dla Kościoła, dla papieża, biskupów i księży, dla wykładowców teologii i autorów podręczników. Nie wystarczy powiedzieć, "za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego". Liczy się osobiste świadectwo - odpowiedź na pytanie Jezusa: "A wy za kogo Mnie uważacie?" (Mk 8,27-33). Kim jest dla mnie Jezus Chrystus?

15 lutego 2017 r. - Środa VI Tygodnia Zwykłego
Przywrócenie wzroku niewidomemu, które dokonało się dwuetapowo (Mk 8,22-26) winno nas nauczyć, że Jezus nie zadowala się połowicznym sukcesem. On daje nam łaskę i oczekuje, że skorzystamy z niej w pełni, nie częściowo. A jeśli mamy z tym problemy (któż ich nie ma?), sam wkracza do akcji i przychodzi z pomocą.

14 lutego 2017 r. - Wtorek - Święto św. Cyryla i Metodego
Rozsyłając uczniów na "ćwiczenia misyjne" (Łk 10,1-9), Jezus nakazał im, by przekazywali pokój Boży wszystkim bez wyjątku, by sami nie decydowali, komu się ten pokój należy, a komu nie. Decyzja należy zawsze do człowieka, który od Boga otrzymał wolną wolę, zaś ocena tej decyzji - tylko i wyłącznie do Boga.

13 lutego 2017 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Zwykłego
Gdy faryzeusze nie chcieli uwierzyć Jezusowi i ciągle domagali się od Niego znaków mających potwierdzić Jego słowa, On "westchnął głęboko w duszy (...) i zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę" (Mk 8,11-13). Warto rozważyć to symboliczne westchnienie Jezusa i pomyśleć o wszystkich ranach, jakie codziennie zadajemy Sercu Bożemu. Warto też być wdzięcznym Bogu za to, że Jego serce nie jest z kamienia, tylko jest gorące, bijące i wrażliwe.

12 lutego 2017 r. - VI Niedziela Zwykła
Jezus uczy nas autentyczności. By każde nasze TAK zawsze oznaczało TAK, a każde NIE znaczyło NIE. "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od złego pochodzi." (Mt 5,17-37)
Inaczej będziemy podobni do osiołka z wiersza Fredry - nie mogąc się zdecydować, czy jeść owies czy siano, padł z głodu nad pełnym żłobem.