© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 kwietnia 2018 r. - Sobota III Tygodnia Wielkanocnego
Uczniowie Jezusa, którzy nie rozumieli słów: "Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem", szemrali, czyli za plecami Jezusa rozmawiali krytycznie o Jego nauce. Zabrakło im odwagi, by przyjść do Niego i powiedzieć: "Nie rozumiemy Cię". Jezus jednak widzi wszystko, co dzieje się w ludzkim sercu. Dlatego właśnie wtedy, gdy Jego nauka wydaje się nam niezrozumiała, a Jego oczekiwania zbyt trudne, trzeba przyjść do Niego z wyznaniem: "Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,55.60-69).

20 kwietnia 2018 r. - Piątek III Tygodnia Wielkanocnego
"Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?". My też miewamy wątpliwości i stawiamy wiele pytań. Czy na pewno Jezus jest rzeczywiście obecny w Komunii Świętej? Jak to możliwe, że wielki i potężny Bóg mieści się w malutkim kawałku chleba? Dlaczego po przyjęciu Komunii Świętej często wcale nie jesteśmy lepsi?
Czy jest jakieś lekarstwo na małą wiarę? Tak - nie rezygnować z Eucharystii mimo braku jej zrozumienia, bo "kto spożywa Ciało Jezusa i pije Jego Krew, trwa w Nim" (J 6,52-59).

19 kwietnia 2018 r. - Czwartek III Tygodnia Wielkanocnego
Nieszczęśliwi powinni czuć się ludzie, którzy przychodzą na mszę świętą tylko postać, porozglądać się, trochę posłuchać, coś tam Panu Bogu powiedzieć, a po dłużącej się w nieskończoność godzinie wyjść na zewnątrz z poczuciem spełnionego niedzielnego obowiązku. Dlaczego jednak nie czują się nieszczęśliwi? Może dlatego, że ci, którzy się modlą, słuchają Bożego Słowa, przyjmują Komunię Świętą, zbyt mało pokazują, jakim szczęściem dla nich jest spotkanie z Jezusem i Jego obietnica: "Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,44-51).

18 kwietnia 2018 r. - Środa III Tygodnia Wielkanocnego
Jak zapewnić sobie nieśmiertelność? To pytanie stawia ludzkość od początku swego istnienia. Odpowiedź jest bardzo prosta i daje ją Jezus, mówiąc: "Jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" (J 6,35-40).

17 kwietnia 2018 r. - Wtorek III Tygodnia Wielkanocnego
Słowo "PRAWDZIWY" jest kluczem do zrozumienia różnicy między propozycją Jezusa a wieloma propozycjami świata. Świat zaspokaja tylko głód pychy, chciwości, nieczystości, zazdrości, obżarstwa, gniewu i lenistwa. A tylko Jezus daje nam Eucharystię - PRAWDZIWY chleb z nieba  zdolny zaspokoić największy głód - głód miłości. Trzeba tylko przyjść do Niego i uwierzyć (J 6,30-35).

16 kwietnia 2018 r. - Poniedziałek III Tygodnia Wielkanocnego
Po cudownym pomnożeniu chlebów ludzie tłumnie szukali Jezusa (J 6,22-29). Oby Ewangelia św. Jana okazała się księgą prorocką także w naszych czasach. Oby świat XXI wieku także poszukiwał Jezusa. I oby od poszukiwania zaspokojenia doczesnych potrzeb umiał przejść do potrzeb wyższych, które można streścić jednym pytaniem: "Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?".

15 kwietnia 2018 r. - III Niedziela Wielkanocna
Gdy po zmartwychwstaniu Jezus objawiał się swoim uczniom, ci Go nie rozpoznawali, byli przestraszeni, załamani. Co robił, by ich przekonać? Pokazywał im swoje ręce i nogi, a na nich ślady męki (Łk 24,35-48). Po niczym innym nie można poznać Jezusa tak dobrze, jak właśnie po znakach Jego miłości do nas. Można próbować poznać Jezusa przez historię, archeologię, psychologię, nawet teologię, ale to poznanie nie będzie pełne tak długo, póki nie poznamy przez miłość - Jezusa do nas i naszą do Jezusa.