© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

5 maja 2018 r. - Sobota V Tygodnia Wielkanocnego
Jeśli spotykają nas czasem większe lub mniejsze przykrości z powodu wyznawanej wiary i zasad etycznych, nic w tym dziwnego. Już 2000 lat temu Jezus to zapowiadał, mówiąc, że losem chrześcijan jest naśladowanie Go także w męczeństwie (J 15,18-21). Uczniowie Jezusa mają być znakiem sprzeciwu, wyrzutem sumienia dla współczesnego świata, a to nierzadko kończy się odrzuceniem, nawet śmiercią. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne zwycięstwo jest po stronie Jezusa, i tylko ci, co Jego się trzymają, zwyciężą razem z Nim.

4 maja 2018 r. - Piątek - Wspomnienie św. Floriana, męczennika
Święty Florian jest znany każdemu, kto choć raz w życiu odwiedził Kraków. Nie da się być w tym mieście i nie przejść Bramą Floriańską od Barbakanu w stronę Rynku, a przy okazji zadumać nad męczeństwem Świętego. Święty Florian wiedział, że prawdziwym przyjacielem jest się i w życiu, i w śmierci. Skoro Jezus - Przyjaciel żył i umarł za Floriana, to i Florian - Przyjaciel musi żyć i umrzeć za Jezusa.
Do nas też Jezus mówi: "Wy jesteście przyjaciółmi moimi" (J 15,12-17). To zobowiązuje.

3 maja 2018 r. - Czwartek - Uroczystość Maryi, Królowej Polski
"Tyś wielką chlubą naszego narodu" - śpiewamy podczas mszalnej Liturgii Słowa. Chlubić się kimś to znaczy chwalić się nim przed innymi, wymieniając jak najwięcej powodów do dumy. Czym chlubimy się mówiąc o Maryi? Odpowiedź przynosi choćby Litania Loretańska: "Uzdrowienie chorych, Ucieczka grzesznych, Pocieszycielka strapionych, Wspomożenie wiernych".

2 maja 2018 r. - Środa - Wspomnienie św. Atanazego
Bardzo smutno brzmi zapowiedź Jezusa, że Bóg Ojciec odetnie każdą latorośl, która nie przynosi w Nim owocu (J 15,1-8). Na szczęście dla nas jednak Bogu wystarcza, że nasze owoce są małe, cierpkie, niezbyt soczyste. On - Krzew Winny - doda smaku i mocy nam - słabym latoroślom. Musimy tylko być wszczepieni w Niego.

1 maja 2018 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Gdy Jezus mówił uczniom, że chce im dać pokój - nie taki, jak daje im świat - tłumaczył, że ów pokój to między innymi wolność od lęku i trwogi (J 14,27-31). Warto skojarzyć te słowa z powołaniem św. Józefa do roli męża Maryi i przybranego ojca Jezusa - "Józefie, synu Dawida, NIE BÓJ SIĘ wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki" (Mt 1,20). Warto pamiętać, że "doskonała miłość usuwa lęk" (1J 4,18).

30 kwietnia 2018 r. - Poniedziałek V Tygodnia Wielkanocnego
Jezus mówił do uczniów, że Jego przykazania trzeba "mieć i zachowywać", a to zapewni im umiłowanie przez Ojca (J 14,21-26). "Mieć przykazania" to coś więcej niż skrupulatnie wypełniać całą listę zakazów i nakazów. "Mieć" to uznać coś za swoje, posiadać jako swój największy skarb. Przykazania Boże nie mogą być dla nas czymś obcym, one muszą być częścią nas, czymś, co decyduje o naszej tożsamości.

29 kwietnia 2018 r. - V Niedziela Wielkanocna
"Beze Mnie nic nie możecie uczynić" - mówi Jezus (J 15,1-8). Im bardziej w życiu nam się powodzi, im jesteśmy zdrowsi, bogatsi, im bardziej ludzie nas lubią i poważają, tym trudniej uwierzyć w słowa Jezusa i nimi się kierować. Na szczęście życie uczy nas pokory i wtedy łatwiej sobie uświadomić własną niemoc. Ważne, by doświadczywszy niemocy, wiedzieć, gdzie jest źródło siły. "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia" (Flp 4,13).