© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

20 maja 2018 r. - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Nic dodać, nic ująć - to trafny komentarz do słów św. Pawła, że "owocem Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie" (Ga 5,16-25). Refleksja nad własnym życiem duchowym, nad życiem rodzinnym, zawodowym, a także nad rzeczywistością społeczno - polityczną w kraju i na świecie pokazują, jak bardzo potrzeba nam Ducha Świętego i Jego owoców.
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen." (św. Jan Paweł II)

19 maja 2018 r. - Sobota VII Tygodnia Wielkanocnego
Dobrze, że nie słychać głośno ludzkich myśli krążących w głowach osób gromadzących się w kościele:
- "Ale ta się dziś wystroiła. Ciekawe, komu chce się podobać? Może księdzu?"
- "A ten to czemu tak długo się spowiada?"
- "Ciekawe, dlaczego ksiądz dziś taki mało skoncentrowany?"
- "Ta to się znowu dziś spóźniła. Budzika nie ma, czy co? A może chce zwrócić na siebie uwagę?"
- "Wszyscy stoją podczas Komunii, a ona jedna klęka. Myśli, że jest świętsza od nas?"
- "Po co przyprowadzili dzieciaki do kościoła. One tylko przeszkadzają"
A Pan Jezus na to wszystko odpowiada niezbyt dyplomatycznie, prosto z mostu: "Cóż tobie do tego? (J 21,20-25). Zanim będziesz wymagać od innych, zacznij wymagać od siebie.

18 maja 2018 r. - Piątek VII Tygodnia Wielkanocnego
"Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21,15-19). Bóg rzeczywiście wszystko o nas wie, zna nas lepiej niż my sami siebie, Jego wzrok przenika najgłębsze zakamarki naszych serc. A jednak, wiedząc o nas wszystko, pyta nas - jak Piotra - czy Go kochamy. Zapewnienie o miłości nie jest potrzebne Bogu, ono jest potrzebne nam. Warto je powtarzać - słowem i życiem - jak najczęściej.

17 maja 2018 r. - Czwartek VII Tygodnia Wielkanocnego
Drugi dzień z rzędu w liturgii mszalnej jest czytany ten sam fragment Ewangelii św. Jana mówiący o modlitwie Jezusa za uczniów, zarówno tych obecnych w Wieczerniku, jak i wszystkich następnych - także nas (J 17,20-26). To zrządzenie Bożej Opatrzności można odczytać jako położenie bardzo mocnego akcentu na fakt, że Jezus o nas myślał, kiedy jeszcze nie było nas na świecie. Co więcej, nie było jeszcze naszych rodzin, nie było Polski, nie było Kościoła, a Bóg już nas kochał. W Jego Sercu już żyliśmy na wieki.

16 maja 2018 r. - Środa - Święto św. Andrzeja Boboli, męczennika
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus modlił się za swoich uczniów między innymi o to, by stanowili jedno (J 17,20-26). Jedność to nie znaczy jednakowość. Nie musimy być wszyscy tacy sami, ale musimy umieć się różnić. Jeśli jesteśmy różni, a próbujemy się wzajemnie uzupełniać, mamy szansę uczynić dużo więcej dla budowania Królestwa Bożego niż w pojedynkę. Warto pracować nad tym, by na nas spełniła się modlitwa Jezusa.

15 maja 2018 r. - Wtorek VII Tygodnia Wielkanocnego
Niesamowite, jak wielka jest miłość Jezusa do uczniów. Mając świadomość, że "nadeszła godzina" (J 17,1-11), modlił się do swego Ojca, ale w centrum tej modlitwy umieścił swoich uczniów. Oddawał ich pod opiekę Ojca, prosił za tymi, "którzy są jeszcze na świecie" i zostają sami, bo On odchodzi do Ojca. Wielki jest Bóg, który ani na moment nie przestaje o nas się troszczyć.

14 maja 2018 r. - Poniedziałek - Święto św. Macieja, apostoła
W Białym Tygodniu po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej szczególnej mocy nabierają słowa Jezusa: "Wy jesteście przyjaciółmi moimi" (J 15,9-17). Trzeba - będąc dzieckiem i dorosłym - koniecznie pamiętać, że przyjacielem się jest na dobre i na złe, że na przyjaciela zawsze można liczyć, że przyjaciel zawsze jest wierny. Nie tylko Bóg wobec nas, ale i my wobec Boga.

13 maja 2018 r. - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Wniebowstąpienie Jezusa skłania do refleksji nad przerażająco wielką odległością między ziemią a niebem. Co zrobić, by niebo sprowadzić na ziemię? Podpowiada sam Jezus: "Idźcie na cały świat, głoście Ewangelię, (...) mówcie nowymi językami, wyrzucajcie złe duchy, na chorych kładźcie ręce, a ci odzyskają zdrowie" (Mk 16,15-20).
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, czyste serca dzieci i rodziców, szczęście przyjęcia Jezusa - to prawdziwe niebo na ziemi.