© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 lutego 2018 r. - Sobota po Popielcu
Po nawróceniu najbezpieczniej byłoby zostawić wszystko, cały swój grzeszny świat, i pójść za Jezusem, przebywając z Nim i tylko z Nim. Przykład nawróconego celnika Lewiego (Łk 5,27-32) uczy, że jednak można i warto zrobić inaczej - zaprosić do siebie na radosną ucztę dotychczasowych wspólników w grzechu i dać świadectwo nawrócenia. Korzyść z takiej postawy jest podwójna - nie tylko sami się nawracamy, ale też innych pociągamy za sobą.

16 lutego 2018 r. - Piątek po Popielcu
Dwa tysiące lat temu Jezus mówił: "Przyjdzie czas, że będą pościć" (Mt 9,14-15), wiążąc konieczność postu z nieobecnością "Pana Młodego", czyli siebie. Nieobecność Jezusa to nic innego jak grzech, który zamyka ludzkie serce dla Boga. Warto u progu Wielkiego Postu pomyśleć, że to właśnie dziś - teraz przyszedł ten zapowiadany czas na post. Że poszcząc, usuwamy grzechy z serca i na powrót robimy miejsce dla Jezusa.

15 lutego 2018 r. - Czwartek po Popielcu
Gdy Jezus zapowiadał uczniom swoją mękę, wyraźnie podkreślił, że nie chodzi Mu tylko o ból fizyczny, ale też o cierpienie w wymiarze duchowym - "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony" (Łk 9,22-25). Dlatego warto, zwłaszcza w Wielkim Poście, ofiarować Bogu wszystkie swoje cierpienia, także te duchowe: samotność, lęki, zmartwienia, niezrozumienie. Warto też zrobić dobry rachunek sumienia z bólu duchowego wyrządzanego osobom z naszego otoczenia.

14 lutego 2018 r. - Środa Popielcowa
Szczypta popiołu to bardzo niewiele, zaledwie dziesiąta część grama. A jednak w połączeniu z Bożą łaską może uczynić w naszym życiu wielkie rzeczy. Warto o tym pamiętać, gdy pytamy o sens podejmowania postu, modlitwy i jałmużny w intencji pokonania ogromu zła i nieszczęść tego świata.