© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

20 października 2018 r. - Sobota - Wspomnienie św. Jana Kantego
Jezus pragnie, byśmy wszyscy - bez wyjątku - byli zbawieni. Z miłości umarł na krzyżu za wszystkich. Ale to nie znaczy, że wszyscy muszą być zbawieni. Kluczową kwestią będzie wolna decyzja człowieka, czy chce czy nie chce spędzić z Bogiem całą wieczność. Skąd to wiemy? Sam Jezus to zapowiedział: "Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych" (Łk 12,8-12). Dobrze jest być wolnym, ale mądrze korzystać z wolności to prawdziwa sztuka.

19 października 2018 r. - Piątek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Kwas może być zły lub dobry. Odrobina kwasu może popsuć smak całej potrawy i sprawić, że nie tylko będzie niejadalna, ale nawet szkodliwa. Kwas dodany do ciasta chlebowego powoduje, że pieczywo rośnie, jest pulchne i smaczne. Trzeba umieć odróżnić kwas zły od dobrego, Podobnie trzeba umieć odróżnić kwas faryzeuszy od kwasu Jezusa - Przyjaciela, który troszczy się o nas bardziej niż Stwórca o swoje stworzenie (Łk 12,1-7).

18 października 2018 r. - Czwartek - Święto św. Łukasza, ewangelisty
Bycie owcą między wilkami jest bardzo ryzykowne (Łk 10,1-9). Jedyny sposób, by zapewnić bezpieczeństwo owcom, to postawić przy nich pasterza, i to nie najemnika, a właściciela, który nawet własnym życiem zaryzykuje, byle tylko ochronić swoje stado. Ewangelista Łukasz nie cytuje tych słów Jezusa, ale Mateusz w tzw. tekście równoległym (czyli opisującym to samo wydarzenie) pisze, że Jezus litował się nad uczniami, "byli bowiem jak owce nie mające pasterza" (Mt 9,36). Trzeba tęsknić za obecnością przy nas Jezusa, wtedy będziemy bezpieczni.

17 października 2018 r. - Środa - Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego
Czasem nasze ego bywa tak przerośnięte, że gdy ktoś - nawet Bóg - próbuje nam zwrócić uwagę na błędy, odbieramy to jako atak na naszą osobę i odpowiadamy jeszcze silniejszym atakiem. Uczony w Prawie, gdy usłyszał słowa Jezusa o dwulicowości faryzeuszów, zamiast zrobić rachunek sumienia i zmienić sposób życia, zaatakował Jezusa: "Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz" (Łk 11,42-46). Słowo Boże bywa czasem mocne i wymagające, ale nigdy nie jest ubliżaniem, bo Bóg przemawia zawsze z miłością i tylko z miłością.

16 października 2018 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej
Niewątpliwie powinno się myć ręce przed posiłkiem. Ale pytanie faryzeusza nie dotyczyło higieny, tylko zachowywania przepisów Prawa Starego Testamentu (Łk 11,37-41). Faryzeusz spodziewał się, że Jezus - z wdzięczności za zaproszenie na obiad - będzie robił wszystko, czego zapragnie gospodarz. Nie tędy droga. Spotykając się z Jezusem, warto zawsze mieć w pamięci to, kto komu okazuje łaskę. I kto kogo powinien słuchać.

15 października 2018 r. - Poniedziałek - Święto rocznicy poświęcenia bazyliki metropolitalnej w Łodzi - Wspomnienie św. Teresy od Jezusa
Poświęcenie to czynność mająca na celu oddanie Bogu na własność jakiegoś miejsca lub przedmiotu, oraz uproszenie Bożego błogosławieństwa dla ludzi, którzy będą zeń korzystać. Poświęca się kościoły, cmentarze, szaty, naczynia i księgi liturgiczne, krzyże, obrazy, medaliki. Jeśli coś jest poświęcone Bogu, nie powinno być używane w sposób świecki. Dlatego kościoły nie powinny być miejscem uprawiania polityki, krzyżyki i medaliki nie powinny być noszone jako ozdoba.
Podobnie jest z ludźmi poświęconymi Bogu. Jeśli ktoś jest Mu poświęcony, cały jest Jego własnością, jak święta Teresa ("Bóg sam wystarczy") lub święty Jan Paweł II ("Totus Tuus").

14 października 2018 r. - XXVIII Niedziela Zwykła
Czytając Ewangelię, warto zwracać uwagę nie tylko na same słowa Jezusa i Jego rozmówców, ale też na opisy ich zachowań i okoliczności wydarzeń. W tekście opisującym rozmowę Jezusa z człowiekiem pytającym o życie wieczne (Mk 10,17-27) ciekawe jest to, że zadawał on pytanie "upadłszy na kolana". A Jezus, zanim mu odpowiedział, "spojrzał na niego z miłością". Pod koniec rozmowy, gdy padła propozycja rozdania majątku ubogim, mężczyzna "spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony".
Kontakt z Bogiem to nie tylko sfera myśli, słów, uczuć, ale to także praca naszego ciała - klękanie, postawa stojąca i siedząca, ułożenie rąk na modlitwie, znak krzyża, bicie się w piersi. Warto wszystkie postawy i gesty modlitewne wykonywać z jak największym zaangażowaniem.