© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

10 lutego 2018 r. - Sobota V Tygodnia Zwykłego
W jaki sposób pomnożyć chleb, by starczyło go dla wszystkich głodnych? Jak pomnożyć czas, uczucia, cierpliwość, łagodność? Opis cudu dokonanego przez Jezusa  (Mk 8,1-10) daje konkretną podpowiedź. Najpierw trzeba Bogu dziękować za to, co mamy, nawet jeśli mamy bardzo niewiele ("odmówił dziękczynienie"). Następnie zacząć się dzielić z najbliższymi w nadziei, że Bóg zajmie się resztą ("połamał i dawał"). Wreszcie zaangażować wspólnotę do działania, do przekazywania dalej pomocy ("dawał uczniom, aby je podawali"). I na koniec nie szukać chwały z powodu uczynionego dobra ("zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi").

9 lutego 2018 r. - Piątek V Tygodnia Zwykłego
Ludzie, którzy do Jezusa przyprowadzili głuchoniemego, prosili, by "położył na niego rękę". Jezus jednak uczynił coś więcej - "włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka" (Mk 7,31-37). Ta krótka wzmianka może nas nauczyć dwóch ważnych prawd o Bogu. Po pierwsze - Bóg nie postępuje według wymyślonego przez nas scenariusza, Jego wola jest ważniejsza i często różna od naszej. Po drugie - Bóg ma nam do zaoferowania więcej niż prosimy i oczekujemy.

8 lutego 2018 r. - Czwartek V Tygodnia Zwykłego
Porównanie ludzi do szczeniąt (Mk 7,24-30) jest dość drastyczne, ale prawdziwe. Jedyną osobą, która ma naturalne prawo zasiadać z Bogiem Ojcem przy stole jest Syn Boży - Jezus Chrystus. My też jesteśmy dziećmi Bożymi, ale nie z natury, tylko z adopcji. Jesteśmy więc jak szczenięta, które nie mają prawa zasiąść do stołu, ale z Bożej łaski otrzymują przywilej nakarmienia. Nawet tak wielcy święci jak Maryja czy św. Józef, nie zasłużyli własnymi siłami na niebo, tylko zostali tam przez Boga z łaski zaproszeni.

7 lutego 2018 r. - Środa V Tygodnia Zwykłego
Rozmowa Jezusa z apostołami i słowa wyrzutu do nich skierowane: "I wy tak niepojętni jesteście?" (Mk 7,14-23) warto odczytać jako sugestię, że każdy uczeń Jezusa musi od siebie wymagać jak najwięcej, więcej niż od innych - "przeciętnych" słuchaczy nauki Bożej. Gdy inni mają prawo być "niepojętni", my musimy starać się wszystko rozumieć. Dlaczego? Bo otrzymaliśmy Ducha Świętego - Dawcę darów mądrości, rozumu, umiejętności i rady.

6 lutego 2018 r. - Wtorek V Tygodnia Zwykłego
Dlaczego uczniowie Jezusa - za Jego aprobatą - zasiadali do stołu, nie obmywszy rąk w połączeniu z gestem rozluźnienia pięści (Mk 7,1-13)? Na pewno nie chodziło o brak higieny. Bardziej o zasadę, że czystym trzeba być nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. I że pięści nie powinny być ze złością zaciśnięte nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Trzeba być czystym i dobrym wszędzie i dla wszystkich.

5 lutego 2018 r. - Poniedziałek V Tygodnia Zwykłego
"Gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć" (Mk 6,53-56) - To my, członkowie Kościoła, jesteśmy tymi frędzlami u płaszcza Jezusa, jesteśmy częścią Jego szaty. Ważne, by każdy kto się nas dotknie, znajdował u Jezusa uzdrowienie i pociechę.

4 lutego 2018 r. - V Niedziela Zwykła
Krótki fragment Ewangelii św. Marka ukazuje Jezusa, który modli się (Mk 1,29-39). Ważne jest, by zauważyć, że czyni to w różnych miejscach i porach. W synagodze, w domu Piotra nad chorą kobietą, wreszcie na miejscu pustynnym, w samotności. Za dnia i w nocy, wieczorem i przed wschodem słońca. Warto uczyć się od samego Jezusa przeniknięcia modlitwą każdej chwili naszego życia.