© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

13 lutego 2018 r. - Wtorek VI Tygodnia Zwykłego
Wystarczyło, że uczniowie Jezusa krótki czas przebywali w towarzystwie faryzeuszów, a już zaczęli przesiąkać ich niedowiarstwem. Dlatego Jezus uczył ich: "Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda" (Mk 8,14-21). Jak odrobina kwasu może popsuć smak potrawy, tak myśli i słowa złych ludzi mogą zniweczyć wszystko, co Bóg w nas zdziałał. Na szczęście możliwy jest też odwrotny kierunek - nasze dobre myśli, słowa i czyny, nawet jeśli są niewielkie,  mogą innych pociągnąć ku Jezusowi.

12 lutego 2018 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Zwykłego
Rozprawianie (rozmawianie) z Jezusem nie tylko nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie - z Jezusem trzeba rozmawiać, dociekać prawdy, stawiać pytania. Faryzeusze jednak poszli dalej - chcieli Go wystawić na próbę i żądali uczynienia znaku potwierdzającego naukę (Mk 8,11-13). Nie prosili, tylko żądali. Gdzie leży granica między dobrem a złem w relacji człowieka z Bogiem? Najlepszą odpowiedzią będzie odwołanie się do słów: "Bądź wola Twoja" lub "Bądź wola moja".

11 lutego 2018 r. - VI Niedziela Zwykła - Światowy Dzień Chorego
Gdy człowiek chory modli się o uzdrowienie, lecz modlitwa się nie spełnia i choroba nie ustępuje, czy to oznacza, że Bóg nie chciał go wysłuchać? Czy cierpienie człowieka naprawdę jest wolą Bożą? Czy słowa Jezusa powiedziane do trędowatego: "Chcę, bądź oczyszczony" (Mk 1,40-45) odnosiły się tylko do tego jednego człowieka, czy może także do nas?
Na te pytania nie znamy do końca odpowiedzi i najprawdopodobniej nie poznamy aż do momentu znalezienia się w niebie i pełnego zjednoczenia z Bogiem. Jedno jest pewne - gdy my cierpimy, Jezus cierpi razem z nami, a zbawienie przychodzi przez krzyż.