© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 grudnia 2018 r. - Sobota - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
W liturgii mszalnej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi odczytywany jest fragment Ewangelii mówiący o Zwiastowaniu (Łk 1,26-38), a w nim tekst brzmiący: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię". Można skojarzyć te słowa z hasłem dopiero co rozpoczętego roku liturgicznego "W mocy Bożego Ducha". Warto prosić Maryję Niepokalaną, by - skoro sama doświadczyła mocy Ducha Świętego - była naszą przewodniczką w odkrywaniu, jak wielkie i piękne rzeczy może w naszym życiu uczynić Boży Duch.

7 grudnia 2018 r. - Piątek I Tygodnia Adwentu
Dwaj niewidomi, których Jezus uzdrowił, zostali przez Niego zobowiązani do zachowania milczenia na temat cudu. "Oni jednak, skoro tylko wyszli, roznieśli wieść o Nim po całej tamtejszej okolicy" (Mt 9,27-31). Logicznym by się wydawało, że Jezus powinien cofnąć cud i uczynić ich na powrót ślepymi. Ale tego nie zrobił. Bóg okazuje nam łaskę bezwarunkowo, nawet jeśli nie chcemy bądź nie potrafimy Mu się odwdzięczyć.

6 grudnia 2018 r. - Czwartek I Tygodnia Adwentu
Jaka jest różnica między komercyjnym Mikołajem z Laponii, znanym ze sklepów i reklam, a świętym Mikołajem, który kiedyś był biskupem Miry, a dziś w niebie oddaje cześć Bogu i wstawia się za nami? Pierwszy jest jak dom zbudowany na piasku - bez fundamentu, cieszący oko, ale do czasu, wartościowy tylko dla tych, co mają pieniądze. Drugi to dom zbudowany na skale, mocny, silny, trwały, opierający się wszelkim nawałnicom (Mt 7,21-27), uczący altruizmu i bezinteresownej miłości. Którego z nich wybierzemy, by przyniósł nam dary?

5 grudnia 2018 r. - Środa I Tygodnia Adwentu
Jezus nakarmił wielotysięczny tłum zaledwie siedmioma chlebami i kilkoma rybami (Mt 15,29-37). Jezusowi potrzeba naprawdę niewiele, by zaspokoić głód człowieka. Nam też wystarczy choćby jedno zdanie przeczytane z Biblii, by nasycić się Bożą Prawdą. Adwent to dobry czas, by odkurzyć Biblię od dawna stojącą na półce.

4 grudnia 2018 r. - Wtorek I Tygodnia Adwentu
Są różne rodzaje radości. Można się cieszyć z bogactwa, ze zdrowia, z sukcesów swoich bliskich. Można też niestety cieszyć się z ludzkich porażek, niepowodzeń, a nawet chorób i śmierci. Jezus daje nam przykład radości najdoskonalszej, takiej, która prowadzi nas do uwielbienia Boga. To radość w Duchu Świętym, szczęście widzenia Boga i trwania w Nim (Łk 10,21-24).

3 grudnia 2018 r. - Poniedziałek I Tygodnia Adwentu
Po uzdrowieniu sługi setnika Jezus mówił o ludziach, którzy przyjdą do Niego "ze Wschodu i z Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim" (Mt 8,5-11). Warto przyjąć te słowa Jezusa jako radę, by poznawać chrześcijan z innych części świata oraz ich sposoby oddawania czci Bogu i praktykowania wiary. I uczyć się od nich miłości do Zbawiciela i bliźnich. My niestety często jesteśmy tak zapatrzeni w siebie, że nasz sposób wierzenia uważamy za najlepszy, i że to tamci powinni brać z nas przykład, nie odwrotnie.

2 grudnia 2018 r. - I Niedziela Adwentu
Wizje rysowane słowem przez Jezusa (Łk 21,25-36) mogą nas solidnie przestraszyć. Bo kto nie boi się trzęsień ziemi, powodzi i innych kataklizmów? Jezus jednak nie chce naszego drżenia ze strachu, przeciwnie - mówi: "Nabierzcie ducha i podnieście głowy". Jak tego dokonać? Trzeba wyrzec się wszelkiej ociężałości (obżarstwa, pijaństwa, trosk doczesnych), trzeba czuwać i modlić się w każdym czasie.
Może na przykład warto podjąć postanowienie codziennego chodzenia na Roraty? Z lekkim niedospaniem, kanapką w plecaku zamiast porządnego śniadania, chłodnym porankiem zamiast ciepłej kołderki. I z nadzieją, że ci, co wychodzą Jezusowi na spotkanie, naprawdę Go spotkają.