© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 grudnia 2018 r. - Sobota II Tygodnia Adwentu
"Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli" (Mt 17,10-13) - mówił Jezus o posłannictwie Jana Chrzciciela i o ludziach obojętnych na jego wzywanie do nawrócenia. Niestety często mamy zamknięte oczy na bliską obecność Jezusa, który kroczy obok nas zupełnie niezauważony. Często też mamy obok siebie swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników, a nie dostrzegamy, jak wielkim są dla nas skarbem.

14 grudnia 2018 r. - Piątek II Tygodnia Adwentu
Ludziom głupim nie podobają się czyny ludzi mądrych. Bardzo często w rozmowach z nimi można usłyszeć prymitywną krytykę. Ocenianie człowieka po wyglądzie, wyśmiewanie niskiego wzrostu, kpiny z nazwiska - to niestety codzienność w naszych spotkaniach z bliźnimi.
Czy warto się tym przejmować? Jezus mówi: "Mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny" (Mt 11,16-19). Człowiek jest mądry nie dlatego, że ludzie go chwalą, ale dlatego, że mądrze myśli, mówi i postępuje.

13 grudnia 2018 r. - Czwartek II Tygodnia Adwentu
Co znaczą słowa Jezusa: "Królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni" (Mt 11,11-15)? Ludzie gwałtowni to ci, którzy potrafią podejmować radykalne decyzje, którzy dla Jezusa nie boją się iść na całość. Po prostu szaleni Bożym szaleństwem. Jak Jezus, który z nieba zstąpił na ziemię i umarł na krzyżu, by pokazać, jak szaleńczo nas kocha.
Warto jako komentarz do Ewangelii wspomnieć słowa ojca Jana Góry: "Rób rzeczy szalone, z Bogiem się uda".

12 grudnia 2018 r. - Środa II Tygodnia Adwentu
Słowa Jezusa zapisane na kartach Ewangelii niosą niezwykle pozytywne przesłanie, które warto zanieść wszystkim utrudzonym i obciążonym trudami życia. "Przyjdźcie do Mnie wszyscy" - "a znajdziecie ukojenie" (Mt 11,28-30). Miłość Jezusa jest najlepszym antydepresantem.

11 grudnia 2018 r. - Wtorek II Tygodnia Adwentu
Pod koniec stycznia miała miejsce dramatyczna akcja ratunkowa na szczycie Nanga Parbat. Celem akcji była pomoc schodzącym ze szczytu kobiecie i mężczyźnie. Ekipa ratunkowa musiała dokonać niezwykle trudnego wyboru: uratować kobietę, ale pozostawić mężczyznę na pewną śmierć, albo próbować ratować oboje, ekstremalnie ryzykując życiem ich i własnym. Nam, siedzącym w ciepłych domach przed ekranami telewizorów, łatwo było wtedy ferować wyroki, chwalić ratowników bądź ich potępiać.
Warto pomyśleć o Jezusie - Dobrym Pasterzu, który jest gotów zostawić dziewięćdziesiąt dziewięć owiec bez opieki, by iść na poszukiwanie jednej zaginionej (Mt 18,12-14). Jemu jest łatwiej, bo jest Bogiem, nasze decyzje są o wiele trudniejsze. Dlatego dobrze jest Jezusa zapraszać w nasze trudne wybory.

10 grudnia 2018 r. - Poniedziałek II Tygodnia Adwentu
Warto na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie scenę opisaną przez św. Łukasza (Łk 5,17-26). Oto w pomieszczeniu, w którym przebywa Jezus, otwiera się sufit, przez chwilę widać niebo, a chwilę później z góry spuszczany jest na noszach sparaliżowany człowiek oczekujący Bożej łaski. Właśnie ten kierunek - z nieba na ziemię - jest ważny w naszym myśleniu o ludziach cierpiących wokół nas. Każdy człowiek potrzebujący naszej pomocy jest dla nas darem niebios.

9 grudnia 2018 r. - II Niedziela Adwentu
Kto ma samochód, wie, że źle się jeździ, gdy drogi są wyboiste, dziurawe, pełne objazdów. W najlepszym przypadku jazda nimi skończy się spóźnieniem. W gorszym - nawet awarią samochodu lub wypadkiem. Podobnie jest w życiu duchowym. Jeśli w porę nie zareagujemy na małe grzeszki, z czasem będą się one pogłębiały, aż w końcu zamkną przed nami drogę do Boga. Na szczęście Kościół proponuje nam adwentowy remont duszy - "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi!" (Łk 3,1-6).