© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

1 czerwca 2019 r. - Sobota VI Tygodnia Wielkanocnego
Podczas robienia znaku krzyża wypowiadamy słowa: "W imię Ojca i Syna, I Ducha Świętego". A Jezus obiecuje, że "o cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje" (J 16,23-28). Trzeba pracować nad tym, by każdy nasz znak krzyża był naprawdę przywołaniem imienia Bożego, by nie było w nim bezmyślności, rutyny i magii.

31 maja 2019 r. - Piątek - Święto Nawiedzenia NMP
Przy okazji liturgicznego wspomnienia odwiedzin Maryi u Jej krewnej Elżbiety (Łk 1,39-56) warto postawić sobie kilka pytań o jakość naszych spotkań z ludźmi. Czy na spotkanie z nimi idziemy - jak Maryja - "z pośpiechem" i nie żałujemy im swego czasu? Czy te spotkania są źródłem naszej i ich radości? Czy w naszym odwiedzaniu bliźnich jest obecny Bóg? Czy mamy odwagę rozmawiać z bliskimi o Bogu i Jego nauce?

30 maja 2019 r. - Czwartek VI Tygodnia Wielkanocnego
Jezus uczy nas optymizmu. Gdy w jednej chwili wszystko wydaje się stracone, że nie zostaje nam nic innego, jak "płakać i zawodzić", On obiecuje, że "smutek przemieni się w radość". Kiedy to się stanie? Za chwilę. "Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie" (J 16,16-20).

29 maja 2019 r. - Środa VI Tygodnia Wielkanocnego
Jeśli ktoś przykładnie chodził na religię w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, a być może jeszcze studiował teologię w seminarium duchownym, to może mu grozić pokusa myślenia, że o Bogu wie już (prawie) wszystko. Tym bardziej trzeba usłyszeć słowa Jezusa: "Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia" (J 16,12-15) i zacząć Go naprawdę słuchać, i nigdy nie skończyć.

28 maja 2019 r. - Wtorek VI Tygodnia Wielkanocnego
Zaskakujące są słowa Jezusa: "Pożyteczne jest dla was moje odejście" (J 16,5-11). Skoro istotą wiary jest trwanie w obecności Jezusa, to jak Jego odejście ma przynieść ludziom pożytek? Można to wytłumaczyć na dwa sposoby. 1) Jezus musiał odejść do nieba, by nam przygotować miejsce i pociągnąć nas za sobą. 2) Nieobecność kogoś bliskiego pomaga zrozumieć, jak bardzo tę osobę kochamy, oraz wyzbyć się rutyny i spowszednienia we wzajemnych relacjach.

27 maja 2019 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Wielkanocnego
Lekarstwem na wszystkie duchowe bolączki, zarówno te nasze osobiste, jak i dotyczące wspólnot, które tworzymy - rodziny, Ojczyzny, Kościoła, jest Prawda. Prawda pisana przez duże "P", będąca owocem obecności przy nas Ducha Świętego - Parakleta (J 15,26-16,4). Tylko wtedy będziemy w stanie wznosić się w duchowym rozwoju, gdy Prawda i tylko Prawda będzie w naszych pragnieniach, myślach, słowach i uczynkach. Nie na darmo szatan jest nazywany ojcem kłamstwa.

26 maja 2019 r. - VI Niedziela Wielkanocna
Przypadający na tę niedzielę Dzień Matki pomaga głębiej zrozumieć więź między Bogiem a ludźmi. Miłość Boga jest większa nawet niż miłość matki do dziecka, a ta przecież jest największą z ludzkich miłości. Warto też pomyśleć o miłości w drugą stronę, w kierunku od nas ku Bogu. Ta miłość też powinna mieć w sobie coś z miłości matczynej. Na przykład czułość, z jaką kapłan trzyma w ręku i rozdaje ludziom Ciało Chrystusa, powinna być pełna delikatności na wzór delikatności macierzyńskiej.