© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 marca 2019 r. - Sobota II Tygodnia Wielkiego Postu
Gdy dziecko odchodzi z domu rodzinnego, rodzicom bardzo trudno zaakceptować jego decyzję. Trudno jest też wybaczyć synowi marnotrawnemu i przyjąć go do domu z powrotem. Mimo że od opowiedzenia tej przypowieści przez Jezusa (Łk 15,1-32) minęło dwadzieścia wieków, ciągle jeszcze niedostatecznie umiemy szanować wolność człowieka i okazywać miłosierdzie powracającym. A właśnie podobieństwo do Ojca jest miarą naszej wiary.

22 marca 2019 r. - Piątek II Tygodnia Wielkiego Postu
Z przypowieści o dzierżawcach winnicy (Mt 21,33-46) można wyczytać bardzo ważną prawdę. Każde dobro przez nas czynione tak naprawdę nie jest naszą wyłączną zasługą, owoc ciężkiej pracy naszych rąk tak naprawdę nie jest naszą wyłączną własnością. Cokolwiek robimy, robimy to dla Pana. "Nikt z nas nie żyje dla siebie: jeżeli żyjemy, żyjemy dla Pana" (Rz 14,7). A jeśli zdarza się nam okradać Boga z Jego chwały i sobie ją przypisywać, jesteśmy najzwyklejszymi złodziejami.

21 marca 2019 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkiego Postu
Z pewnością dla większości słuchaczy Jezusa codzienne wystawne ucztowanie i posiadanie szat uszytych z purpury i bisioru było szczytem marzeń (Łk 16,19-31). Nam też zdarza się czasem myśleć, jak to byłoby dobrze wygrać w totolotka i nie musieć się martwić, jak związać koniec z końcem. Jezus obiecuje nam bogactwo jeszcze większe - szczęście wieczne w niebie z Bogiem, aniołami, Abrahamem, świętymi. Tylko dlaczego jesteśmy ciągle tacy przyziemni?

20 marca 2019 r. - Środa II Tygodnia Wielkiego Postu
Poruszające są dwie sceny, które występują w Ewangelii bezpośrednio po sobie. Oto najpierw Jezus bierze apostołów na stronę i w zaufaniu zdradza im swój największy sekret: "Oto idziemy do Jerozolimy, tam Syn Człowieczy zostanie wydany na śmierć, wyszydzony, ubiczowany i ukrzyżowany; a trzeciego dnia zmartwychwstanie" (Mt 20,17-28). Chwilę później matka Jakuba i Jana prosi Jezusa na bok i próbuje załatwić dla synów pierwsze miejsca w Jego królestwie.
Warto w Wielkim Poście iść z Jezusem w ustronne miejsce, ale tylko po to, by Go słuchać. Nigdy, by załatwiać z Nim swoje interesy. "Nie tak będzie u was".

19 marca 2019 r. - Wtorek - Uroczystość św. Józefa
Przyzwyczajeni jesteśmy do obrazu św. Józefa jako starszego mężczyzny, silnego, twardego, z mocą opiekującego się Świętą Rodziną. Tymczasem liturgia mszy świętej pozwala wybrać jeden z dwóch fragmentów Ewangelii (Mt 1,16-24 lub Łk 2,41-51), a w jednym i drugim widzimy Józefa jako człowieka wrażliwego, delikatnego, zadumanego nad tajemnicą przybranego ojcostwa. Tak powinno być w życiu każdego mężczyzny: męża, ojca, dziadka, także zakonnika i księdza. Trzeba być twardzielem, strongmanem, wojownikiem, a jednocześnie wrażliwcem, delikatnym i czułym.

18 marca 2019 r. - Poniedziałek II Tygodnia Wielkiego Postu
Gdzie są granice miłosierdzia? Jezus odpowiada wprost: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny" (Łk 6,36-38). Granicą miłosierdzia jest nieskończoność Boga. Trzeba być miłosiernym jak Bóg. Nieosądzającym jak Bóg. Niepotępiającym jak Bóg. Odpuszczającym jak Bóg.

17 marca 2019 r. - II Niedziela Wielkiego Postu
Izraelici wędrujący przez pustynię do Ziemi Obiecanej za każdym razem, gdy rozbijali obóz, stawiali w nim namiot zwany Namiotem Spotkania. Gdy chcieli się modlić, wchodzili do tego namiotu, na zewnątrz pozostawiając gwar obozu, rodzinne troski i zmartwienia. I trwali na modlitwie przed Panem. Warto w Wielkim Poście postawić dla Jezusa namiot wyciszenia i modlitwy, w którym doświadczymy Jego obecności. "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza" (Łk 9,28-36).
Co to oznacza w praktyce? Na przykład codzienne wstępowanie do kościoła na kilka minut modlitwy. Albo odmówienie koronki w samochodzie w drodze do pracy zamiast słuchania radia. Albo wspólna modlitwa z dziećmi przed pójściem spać. Albo odczytanie codziennie jednego rozdziału Ewangelii i krótka medytacja.