© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 kwietnia 2019 r. - Wielka Środa
Nosimy po kilka imion, najczęściej dwa od chrztu i trzecie z bierzmowania. Zakonnicy w niektórych zgromadzeniach przyjmują jeszcze czwarte imię. Niestety imieniem każdego z nas jest także Judasz, bo do wszystkich odnosi się jeden ze smutniejszych dialogów biblijnych: "Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda. Chyba nie ja, Panie? Tak, ty." (Mt 26,14-25).

16 kwietnia 2019 r. - Wielki Wtorek
Bardzo symboliczne i przejmujące jest stwierdzenie, że Judasz "po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł z Wieczernika, a była noc" (J 13,21-38). Noc - czyli ciemność. Jedynym ratunkiem dla człowieka, który uświadamia sobie, że zdradził, jest trzymać się Światła, czyli Jezusa. Jak Jan przylgnąć do piersi Jezusa, by ciągle słyszeć bicie Jego Serca.

15 kwietnia 2019 r. - Wielki Poniedziałek
Ciekawe, czy bylibyśmy zdolni oddać na chwałę Jezusa swój całoroczny dochód, dwanaście pensji lub emerytur. Tyle był wart olejek, którym Maria, siostra Łazarza i Marty, namaściła stopy Jezusa (J 12,1-11). Jezus zasługuje, by dać Mu jeszcze więcej. Na przykład przeżyć Wielki Tydzień w ekstremalnej czystości serca, bez najmniejszego nawet grzechu.

14 kwietnia 2019 r. - Niedziela Palmowa
Wokół nas - podobnie jak w czasach Jezusa - dzieją się cuda. Bóg naprawdę działa w nas wielkie rzeczy. Tylko my często jesteśmy tak zapatrzeni w siebie, że każdy sukces i każde dobro przypisujemy sobie, nie Bogu.
Warto, by w Wielkim Tygodniu "całe mnóstwo uczniów zaczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli" (Łk 19,28-34). Na przykład za cud przemiany serc z kamienia w serca z ciała.