© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

27 lipca 2019 r. - Sobota XVI Tygodnia Zwykłego
Rolą, o której mówił Jezus w przypowieści (Mt 13,24-30), jest ludzkie serce. Serce rozumiane nie tylko jako lokacja uczuć, ale szerzej - jako całe nasze wnętrze: rozum, wola, uczucia, plany, pragnienia, emocje. Trzeba naprawdę bardzo mocno pilnować, jakie ziarno zasiewamy na tej roli, czy pszenicę, czy chwast. I pilnować swego serca przed manipulacją ze strony złych ludzi, którzy chcieliby w nim wyhodować zło i nienawiść. Na szczęście mamy Jezusa, naszego Obrońcę. Trzeba się Go jak najbliżej trzymać.

26 lipca 2019 r. - Piątek - Wspomnienie św. Joachima i Anny
W łódzkiej parafii Świętej Rodziny wspomnienie świętych Anny i Joachima może być przeżywane jako święto parafialne, bo przecież Babcia i Dziadek Jezusa to także Jego Rodzina. Nie wiemy, czy oni osobiście spotkali Jezusa jako dziecko, nastolatka lub dorosłego mężczyznę; Ewangelia na ten temat milczy. Natomiast pewne jest to, że widzą Go obecnie i przebywają z Nim w niebie, bo sam Jezus im i nam to obiecał: "Szczęśliwe oczy wasze, że widzą to, na co wy patrzycie, i uszy wasze, że słyszą to, co wy słyszycie" (Mt 13,16-17).

25 lipca 2019 r. - Czwartek - Święto św. Jakuba, apostoła
W dniu 25 lipca wielu ludzi wierzących ma dylemat, ku któremu świętemu bardziej kierować swoje myśli. Przepisy liturgiczne wskazują na św. Jakuba, pierwszego z apostołów, który zginął śmiercią męczeńską za wiarę w Jezusa. A tradycja mówi o św. Krzysztofie, postaci na pół legendarnej, czczonym przede wszystkim jako patron kierowców. Na szczęście wiara i wynikająca z niej modlitwa to pojęcia tak obszerne, że dla wszystkich świętych starczy w nich miejsca. Warto pamiętać, że święty to taki człowiek, który na wzór Jezusa "nie przychodzi, aby Mu służono, lecz aby służyć" (Mt 20,20-28). Jak św. Jakub i jak św. Krzysztof.

24 lipca 2019 r. - Środa XVI Tygodnia Zwykłego
Nad wodą głos niesie się lepiej niż w zamkniętej przestrzeni. Gdy Jezus widział nieprzebrane tłumy chcące słuchać Jego nauk, zależało Mu, by Jego słowa dotarły do wszystkich bez wyjątku. Dlatego wsiadł do łodzi i nauczał (Mt 13,1-9). Skoro Jezus chciał dotrzeć do wszystkich, to wszyscy powinniśmy uważnie Go słuchać. Na przykład podczas liturgii mszalnej warto słuchać uważnie wszystkich tekstów biblijnych, nie tylko Ewangelii, ale też fragmentów Starego i Nowego Testamentu oraz Psalmów. "Kto ma uszy, niechaj słucha!".

23 lipca 2019 r. - Wtorek - Święto św. Brygidy
To o nas mówił Jezus, gdy porównywał ludzi do latorośli przynoszącej owoc (J 15,1-8). Warto jednak usłyszeć zdanie, w którym Jezus upomina się o jeszcze obfitsze owoce latorośli. My niestety często zadowalamy się tym, co już udało się nam osiągnąć. A trzeba - z Bożą pomocą - pragnąć ciągle więcej. Tak czynili święci.

22 lipca 2019 r. - Poniedziałek - Święto św. Marii Magdaleny
Maria Magdalena stała nad pustym grobem i płakała, bo bała się, że Jezusa już nigdy nie zobaczy (J 20,11-18). Warto w dniu jej poświęconym pomyśleć, czy zdarzyło się nam kiedykolwiek zapłakać z powodu utraty Jezusa. Czy kiedykolwiek zapłakaliśmy w konfesjonale z żalu za grzechy? Albo z radości, że Bóg jest tak dobry i tyle dla nas uczynił? Albo ze wzruszenia, gdy spotkaliśmy wyjątkowych ludzi na swej drodze? Albo ze współczucia na widok ludzkiej biedy i własnej bezsilności wobec problemów świata? Łzy często są cenniejszą modlitwą niż słowa.

21 lipca 2019 r. - XVI Niedziela Zwykła
Marta i Maria były siostrami, ale - jak to w rodzinie bywa - różniły się między sobą i o różne sprawy miały czasem do siebie pretensje. Jezus podczas wizyty w ich domu (Łk 10,38-42) pokazał, że miła Mu jest postawa i jednej, i drugiej siostry. Z jednym tylko wyjątkiem - przestrzegał przed tak wielkim poświęceniem się pracy, że na kontemplację czasu zabraknie.
Wnioski dla nas przynajmniej dwa:
1) Trzeba akceptować człowieka z całym bogactwem jego osobowości,
2) W każdej pracy, nawet najbardziej fizycznej, warto znaleźć choćby odrobinę duchowości.