© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 sierpnia 2019 r. - Sobota XIX Tygodnia Zwykłego
Czasem, może nawet często, zdarza się nam irytować na dzieci biegające w kościele, głośno krzyczące na ulicy, na plaży, w parku czy na górskim szlaku, wiercące się na fotelach kinowych i krzesłach w restauracji. Trzeba wtedy przypomnieć sobie słowa Jezusa, że "do takich należy królestwo niebieskie" (Mt 19,13-15). Gdzie są dzieci, tam jest blisko do Królestwa Bożego.

16 sierpnia 2019 r. - Piątek XIX Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" (Mt 19,3-12) odnoszą się przede wszystkim do nierozerwalności małżeństwa, ale można je próbować zrozumieć także w inny sposób. Bóg, stwarzając człowieka, uczynił go jednością ciała i duszy, myśli, woli, pragnień, uczuć, działań. Warto, by wszystko, co nas tworzy, zawsze było jednością, i to jednością "posklejaną" przez Boga.

15 sierpnia 2019 r. - Czwartek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Zarówno w czytaniach mszy wigilijnej, jak i mszy z uroczystości pada skierowane do Maryi określenie "Błogosławiona" (Łk 11,27-28; Łk 1,39-56). Aby i do nas te słowa błogosławieństwa mogły się odnieść, trzeba "uwierzyć, że spełnią się słowa powiedziane od Pana" oraz "słuchać Słowa Bożego i go przestrzegać".

14 sierpnia 2019 r. - Środa XIX Tygodnia Zwykłego
Powiedzieć komuś w twarz, że postępuje niewłaściwie, jest rzeczą bardzo trudną. Dużo łatwiej wyciągać ludzkie słabości na forum publiczne i krytykować bliźnich za ich plecami. Jezus jednak stawia nam poprzeczkę wysoko i każe mieć odwagę na rozmowę w cztery oczy (Mt 18,15-20). Dlaczego? Bo w każdym człowieku trzeba widzieć człowieka.

13 sierpnia 2019 r. - Wtorek XIX Tygodnia Zwykłego
Jezus uczył, że mamy stać się jak dzieci, by wejść do Królestwa Niebieskiego (Mt 18,1-5.10.12-14). W czym konkretnie możemy naśladować dzieci? Na przykład w ufności wobec Ojca - gdy mama lub tato coś powiedzą, dla dziecka jest to święte i bezdyskusyjne. W szczerości - dzieci mówią wszystko, co myślą, bez kombinowania, czy opłaca się odzywać. W pozytywnej zazdrości - gdy jedno dziecko coś robi, drugie też chce się zaraz tym zająć. W zdolności szybkiego przechodzenia od zmęczenia do aktywności i od łez do śmiechu.
Fajnie jest być duszpasterzem dzieci.

12 sierpnia 2019 r. - Poniedziałek XIX Tygodnia Zwykłego
Jezus wiedział, że jest kimś więcej niż człowiekiem i że ludzkie (ziemskie) prawa Go nie obowiązują, jednak nie chciał być zgorszeniem dla kogokolwiek, dlatego polecił Szymonowi Piotrowi zapłacenie podatku (Mt 17,22-27). Tym bardziej my, uczniowie Jezusa, musimy przestrzegać ziemskich praw rządzących życiem naszych społeczności. Mamy płacić podatki, jeździć samochodem zgodnie z przepisami, nie przechodzić na czerwonym świetle, kasować bilety w komunikacji miejskiej, segregować śmieci, dbać o kulturę języka.

11 sierpnia 2019 r. - XIX Niedziela Zwykła
Ciekawą i zaskakującą rzeczą jest to, że w wydanej w czasach PRL-u (1966), potem zekranizowanej (1971) książce Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i templariusze" pojawia się znany cytat biblijny: "Tam skarb twój, gdzie serce twoje", w wersji św. Łukasza brzmiący: "Gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze" (Łk 12,32-48). Dzięki temu wielu ludzi młodych poznało wtedy ten niezwykły tekst Jezusa i z pewnością niejeden raz zastanawiało się, co mogą znaczyć te słowa.
Trzeba często stawiać sobie pytanie, kto lub co jest naszym skarbem i ku tym skarbom kierować wszystkie pragnienia, cele życiowe, uczucia.