© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

31 sierpnia 2019 r. - Sobota XXI Tygodnia Zwykłego
Gdy wyjeżdżamy na urlop, klucze od mieszkania zostawiamy tylko zaufanemu sąsiadowi. Podobnie kartę płatniczą i PIN do niej powierzamy tylko tym osobom, których jesteśmy stuprocentowo pewni. Bohater opowiedzianej przez Jezusa przypowieści swój majątek oddał pod opiekę trzem najbardziej zaufanym sługom (Mt 25,14-30). Podobnie Bóg oczekuje od nas, że nie zawiedziemy Jego zaufania, skoro dał nam tak wielki skarb - bycie Jego dziećmi, podobnymi do Niego.

30 sierpnia 2019 r. - Piątek XXI Tygodnia Zwykłego
Bycie panną oczekującą na spotkanie z oblubieńcem najczęściej kojarzy się nam z młodym wiekiem, mniej więcej dwudziestu, trzydziestu lat. Choć w przypowieści Jezus mówi o dziesięciu młodych pannach (Mt 25,1-13), to gotowość na spotkanie z Oblubieńcem Jezusem nie jest kwestią wieku, a raczej mądrości i wynikającej z niej otwartości serca dla Boga. Są ludzie młodzi o niezwykłej i ponadprzeciętnej pobożności, i są ludzie sędziwi, a głupio i bezmyślnie niepobożni. Bogu dzięki za wszystkich - młodych i starych, którzy swoją wiarą dają świadectwo Jezusowi.

29 sierpnia 2019 r. - Czwartek - Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Jan Chrzciciel w dość mocnych słowach wytykał grzechy Herodowi (Mk 6,17-29). Miał do tego prawo, ponieważ wcześniej prowadził życie ekstremalnie wierne Bogu, żył na pustyni, pokutował, pościł, nawracał, wybaczał grzechy, nie pił alkoholu. Gdyby taki nie był, gdyby żył, siedząc na wygodnej kanapie i popijając wino, nie miałby prawa się odezwać. Ta zasada dotyczy także nas, często nadużywających słów krytyki wobec bliźnich. Lepiej milczeć, a grzechy wytykać przede wszystkim sobie samemu.

28 sierpnia 2019 r. - Środa XXI Tygodnia Zwykłego
Każdy, kto na co dzień ma kontakt z Biblią, na przykład ksiądz przygotowujący codzienne kazania, powinien mocno wziąć sobie do serca słowa Jezusa: "Biada wam, uczeni w Piśmie" (Mt 23,27-32). Im więcej czytamy i rozważamy Słowo Boże, tym bardziej powinniśmy czuć się zobowiązani do życia usłyszanym Słowem, do głoszenia Go tym, co nie czytają bądź nie rozumieją. Jeśli tego nie czynimy, jesteśmy jak groby pobielane, z zewnątrz piękne, w środku cuchnące.

27 sierpnia 2019 r. - Wtorek XXI Tygodnia Zwykłego
Łatwo jest oddać Bogu dziesiątą część posiadanego kminku, kopru czy mięty. Nie jest też zbyt trudne dać dziesięcinę z posiadanych pieniędzy. Jezus jednak mówi, że to nie majątek ma być naszym darem dla Boga, a "sprawiedliwość, miłosierdzie i wiara" (Mt 23,23-26). Jeśli tego nie zrozumiemy, pozostaniemy ślepymi faryzeuszami.

26 sierpnia 2019 r. - Poniedziałek - Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej
Podczas wesela w Kanie Galilejskiej Jezus stwierdził, że jeszcze nie nadeszła Jego godzina, lecz mimo to na prośbę Matki uczynił cud (J 2,1-11). My też często mówimy, że do wielu spraw jeszcze nie jesteśmy gotowi. Powinniśmy głosić Ewangelię i dawać świadectwo, ale boimy się, że nie poradzimy sobie i w dyskusjach zabraknie nam argumentów. Powinniśmy pomagać potrzebującym, lecz obawiamy się, że nie podołamy próbie kontaktu z głodnymi i bezdomnymi. Powinniśmy pomagać uchodźcom, jednak boimy się wpuścić obcych pod swój dach. A Maryja - jak Jezusa - przynagla nas, choć jeszcze nie nadeszła nasza godzina.

25 sierpnia 2019 r. - XXI Niedziela Zwykła
Zdecydowana większość chrześcijan wierzy, że wszyscy ludzie będą zbawieni, że piekło będzie puste. Czasem wiara w Boże miłosierdzie jest tak mocna, że prowadzi do lekceważenia grzechu we własnym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że miłosierdzie nie oznacza powszechności zbawienia, a raczej to, że Bóg - przez krzyż Jezusa - wszystkim bez wyjątku daje szansę. A sprawiedliwość Boża będzie polegała na tym, że Bóg uszanuje decyzję człowieka, czy z szansy zbawienia zechce skorzystać. Warto przejąć się pytaniem zadanym Jezusowi: "Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?" oraz Jego odpowiedzią: "Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi" (Łk 13,22-30).