© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 września 2019 r. - Sobota XXII Tygodnia Zwykłego
Faryzeusze "czepiali się" Jezusa i Jego uczniów za to, że "w szabat przechodząc wśród zbóż, zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami" (Łk 6,1-5). Stanowcza odpowiedź Jezusa jest dla nas lekcją, że trzeba umieć odróżniać rzeczy wielkie od małych, grzechy ciężkie od lekkich, dobro większe od dobra mniejszego. Cóż z tego, że człowiek będzie skrupulatnie przestrzegał przepisów szabatowych, jeśli w sercu nie uzna tego, co najważniejsze, że "Syn Człowieczy jest Panem szabatu".

6 września 2019 r. - Piątek XXII Tygodnia Zwykłego
Można nieco sparafrazować skierowane do Jezusa słowa faryzeuszów i uczonych w Piśmie i spytać: "Co to znaczy dużo pościć i modlić się? Czym się mierzy jakość postu i modlitwy?". Jezus mówi, że na pewno nie ilością czasu przeznaczoną na pobożne praktyki. Najważniejsze w poście i modlitwie jest odczucie Jego realnej obecności - "Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi?" (Łk 5,33-39).

5 września 2019 r. - Czwartek XXII Tygodnia Zwykłego
Księża, którzy są katechetami w szkołach, czasem mogą przeżywać chwile zwątpienia, zwłaszcza w takich momentach, gdy któryś z uczniów rezygnuje z uczestnictwa w katechezie. Warto jednak zaufać Jezusowi jak Szymon: "Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy, lecz na Twoje słowo zarzucę sieci" i zebrać połów tak obfity, że sieci zaczną się rwać (Łk 5,1-11). Po ludzku to niemożliwe, ale z Jezusem jak najbardziej.

4 września 2019 r. - Środa XXII Tygodnia Zwykłego
Prawdopodobnie wszyscy przyłapujemy się czasem na tym, że - podobnie jak mieszkańcy Kafarnaum (Łk 4,38-44) - chcielibyśmy Jezusa mieć tylko dla siebie. Żeby tylko do nas mówił, tylko nas pocieszał, tylko nasze prośby spełniał. A Jezus mówi: "Także innym muszę głosić Dobrą Nowinę". Warto pamiętać, że im bardziej Jezusem się dzielimy, tym więcej Go posiadamy.

3 września 2019 r. - Wtorek XXII Tygodnia Zwykłego
Czytając opis uwolnienia człowieka opętanego (Łk 4,31-37), warto zwrócić uwagę na kontrast między krzykiem a ciszą. Szatan, który zawładnął człowiekiem, krzyczał przez niego, a Jezus wyzwalając człowieka spod władzy złego ducha, przywrócił mu ciszę. Dobrze jest zadbać o to, by mieć w sobie ciszę. Tylko wtedy naprawdę usłyszymy głos Boga i człowieka. Bo krzycząc, słyszymy tylko samych siebie.

2 września 2019 r. - Poniedziałek XXII Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus w Nazarecie nauczał, że Jego misją jest głoszenie dobrej nowiny, dawanie wolności uciśnionym i przywracanie wzroku niewidomym, "oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione" (Łk 4,16-30). W pierwszym dniu nowego roku szkolnego warto z tego wydarzenia czegoś ważnego się nauczyć. Nauczyciele, wychowawcy, katecheci winni zrozumieć, jak wielką misję mają do spełnienia - nie tylko przekazać wiedzę ze swojego przedmiotu, ale ukazać wychowankom sens życia, piękno wolności i wartość mądrości. A uczniowie powinni naśladować mieszkańców Nazaretu w ich gotowości słuchania i przyjmowania prawdy.

1 września 2019 r. - XXII Niedziela Zwykła
Gdy słuchamy słów Jezusa o niezajmowaniu pierwszych miejsc na ucztach (Łk 14,7-14), warto przypomnieć sobie zwyczaj wpajany nam przez rodziców, gdy byliśmy dziećmi, że trzeba ustępować miejsca ludziom starszym, kobietom w ciąży, matkom z małymi dziećmi, osobom niepełnosprawnym. Dziś wielu młodych ludzi o tym już nie pamięta ani w tramwaju, ani w urzędzie, ani w kolejce w sklepie, ani nawet w kościele. A przecież ustępując miejsca człowiekowi w potrzebie, ustępujemy miejsca samemu Jezusowi.