© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 września 2019 r. - Sobota - Święto św. Mateusza, apostoła
Jezus wyprowadził Mateusza z ciasnoty komory celnej (Mt 9,9-13), ale także z ciasnoty myślenia o nieuczciwych pieniądzach, o kolaboracji z Rzymianami, o władzy nad ludźmi. My też potrzebujemy, by Jezus powiedział nam: "Wyjdź na zewnątrz - Pójdź za Mną". Tym, co ma moc nas wyzwolić, jest miłosierdzie - "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary".

20 września 2019 r. - Piątek XXIV Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus powołał dwunastu apostołów, ewangeliści skrupulatnie podali ich imiona. Podobnie opisując orszak ludzi towarzyszących Jezusowi, św. Łukasz przytacza imiona kobiet: Maria Magdalena, Joanna, Zuzanna (Łk 8,1-3). Niezwykle istotne jest to, że każdy z nas jest Jezusowi znany po imieniu. Nie jesteśmy anonimowym tłumem, pionkami na planszy, trybikami w maszynie. Każdy z nas jest osobą, z którą wchodzi w bezpośrednią relację trójosobowy Bóg.

19 września 2019 r. - Czwartek XXIV Tygodnia Zwykłego
Grzeszna kobieta obecna w domu faryzeusza Szymona łzami oblała stopy Jezusa i otarła je swymi włosami, namaściła je wonnym olejkiem i nie przestawała całować. Odpuszczone jej zostały liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała (Łk 7,36-50). Na jej przykładzie widać, jak bardzo Jezusowi zależy na naszej bliskości. Byśmy całym swoim istnieniem po prostu się do Jezusa przytulili.

18 września 2019 r. - Środa - Święto św. Stanisława Kostki
Dwunastoletni Jezus uciekł Maryi i Józefowi, by "przebywać w tym, co należy do Ojca" (Łk 2,41-52). Stanisław Kostka uciekł z domu, by wstąpić do jezuickiego nowicjatu. W swoich decyzjach obaj nie są wzorami posłuszeństwa rodzicom, ale dają wzór dużo ważniejszego posłuszeństwa Bogu. Dobrze byłoby, gdyby dzisiejsi młodzi Polacy, tak łatwo rezygnujący z uczestnictwa w katechizacji, wzięli z nich przykład. I dobrze byłoby, żeby rodzice lekką ręką podpisujący wycofanie dziecka z lekcji religii przypomnieli sobie obietnicę, jaką kiedyś złożyli Bogu podczas chrztu swego dziecka.

17 września 2019 r. - Wtorek XXIV Tygodnia Zwykłego
Opisując cud wskrzeszenia młodzieńca z Nain (Łk 7,11-17), Ewangelia nie wspomina, że kobieta opłakująca śmierć syna prosiła Jezusa o pomoc. Ona tylko płakała i cierpiała, nic więcej, a Jezus "na jej widok zlitował się nad nią". Bóg przychodzi nam z pomocą nie dlatego, że Go o to prosimy. On pomaga dlatego, że nas kocha i widzi nasze cierpienie. To także dla nas nauka, byśmy nieśli pomoc wcześniej, niż będziemy o nią poproszeni.

16 września 2019 r. - Poniedziałek XXIV Tygodnia Zwykłego
Do cudownego uzdrowienia sługi setnika (Łk 7,1-10) doszło dzięki współdziałaniu ludzi należących do trzech religii. Rzymianin setnik wierzył w Jowisza i innych bogów starożytnego Rzymu. Starszyzna żydowska reprezentowała judaizm. A Jezus i Jego uczniowie byli pierwszymi chrześcijanami. Warto z tej sytuacji nauczyć się, że gdy w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie, dobro jest zawsze ponadwyznaniowe.

15 września 2019 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Ludzie, którzy blisko współpracowali ze św. Janem Pawłem II, wielokrotnie mówili, że miał on niezwykły dar - umiejętność dostrzegania w tłumie ludzi konkretnych jednostek. Jeśli ktoś uczestniczył w mszy podczas papieskich pielgrzymek, mógł odnieść wrażenie, że wzrok papieża jest skierowany prosto na niego, podobnie słowa przez ojca świętego mówione. Tacy oczywiście powinni być wszyscy (dusz)pasterze. Trzeba umieć w stadzie liczącym sto owiec dostrzec jedną wymagającą szczególnej troski (Łk 15,1-10). Bo każdy człowiek, nawet najbardziej zagubiony i zapomniany, zasługuje na naszą uwagę. Tego uczy nas i tego wymaga od nas Jezus.