© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 września 2019 r. - Sobota XXV Tygodnia Zwykłego
By zrozumieć zdanie Jezusa: "Weźcie wy sobie dobrze do serca te słowa" (Łk 9,43-45), warto odnieść się do podstawowej wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka. Serce pompuje krew, a wraz z nią wszystkie składniki odżywcze do najdalszych komórek organizmu. Wziąć więc Słowo Boże do serca oznacza pozwolić, by Boża mądrość przeniknęła nas całkowicie i bez reszty, by dała nam siłę do dobrego i pięknego życia. Słowo Boże jest pokarmem dla duszy.

27 września 2019 r. - Piątek XXV Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus zadał uczniom dwa pytania: "Za kogo uważają Mnie tłumy? A wy za kogo Mnie uważacie?", chwilę później sam dał na nie najwłaściwszą odpowiedź: "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie" (Łk 9,18-22). Nie ma innego Jezusa jak ten cierpiący na krzyżu i zmartwychwstały. Nie ma też innego chrześcijaństwa, jak to, które wierzy w krzyż i pusty grób.

26 września 2019 r. - Czwartek XXV Tygodnia Zwykłego
"Tetrarcha Herod posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez Chrystusa i był zaniepokojony" (Łk 9,7-9). Czym się różni niepokój od strachu? Strach paraliżuje człowieka, odbiera mu chęć działania, odwraca od "strasznej" rzeczywistości. Niepokój natomiast jest wstrząśnięciem, które przywraca człowieka do życia i działania. Jak uderzenie w policzek lub pokropienie wodą człowieka mdlejącego. Jak szturchnięcie człowieka, któremu zdarzy się w pracy przysnąć. Nauka Jezusa powinna wywoływać nasz niepokój, ale nigdy strach.

25 września 2019 r. - Środa XXV Tygodnia Zwykłego
"Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę" (Łk 9,1-6). My też lubimy mieć moc i władzę, ale ma to sens tylko wtedy, gdy moc i władza pochodzą od Jezusa i są wykorzystywane zgodnie z Jego nauką, to znaczy przede wszystkim z miłością, pokorą, przebaczeniem. Tak zrobili apostołowie - dostali moc i władzę, i poszli uzdrawiać chorych. Nie rządzić ludźmi, nie siedzieć na tronie i odbierać pokłony poddanych, nie gromadzić bogactwa. Tylko służyć.

24 września 2019 r. - Wtorek XXV Tygodnia Zwykłego
"Matka Jezusa i bracia nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu" (Łk 8,19-21). Jak dostać się do Jezusa? Co zrobić, by czuć Jego bliskość? On sam podpowiada: "Słuchać Słowa Bożego i wypełniać je".

23 września 2019 r. - Poniedziałek - Wspomnienie św. o. Pio
Kiedy o. Pio w roku 1918 otrzymał stygmaty, przez 50 lat życia, aż do śmierci, próbował je ukrywać. Zakładał rękawiczki, wydłużał rękawy habitu i szat liturgicznych. Na nic się to zdało, wszyscy widzieli ten nieskutecznie ukrywany znak Bożego wybrania i współcierpienia z Chrystusem. Warto w tym kontekście usłyszeć słowa Jezusa: "Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło" (Łk 8,16-18). Nam też się czasem zdarza ukrywać znaki więzi z Jezusem. Pół biedy, gdy wynika to z pokory lub posłuszeństwa (jak u o. Pio), gorzej, gdy motywacją jest niechęć do dawania świadectwa i oddzielenie wiary od codziennego życia.

22 września 2019 r. - XXV Niedziela Zwykła
Jezus uczy: "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie" (Łk 16,10-13).
Kilka przykładów bardzo małych spraw, w których możemy Bogu i ludziom okazać swoją wierność:
- codzienny znak krzyża podczas porannego wstawania z łóżka,
- klękanie w kościele na oba kolana, nie na jedno,
- uśmiech do bliźniego podczas przekazywania znaku pokoju,
- akt strzelisty (bardzo krótka modlitwa), gdy słyszymy jadącą na sygnale karetkę,
- miłe słowo do kasjerki w hipermerkecie,
- herbata dla żony zaparzona bez proszenia,
- wyniesienie śmieci bez wielokrotnego przypominania,
- wpuszczenie przed siebie kierowcy zmieniającego w korku pas ruchu,
- i wiele, wiele innych. Wystarczy wsłuchać się w głos serca.