© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 lutego 2019 r. - Sobota VI Tygodnia Zwykłego
Dlaczego spośród wielu uczniów Jezus wybrał dwunastu apostołów? Dlaczego spośród dwunastu apostołów wybrał trzech, Piotra, Jakuba i Jana, by poszli z Nim na górę Przemienienia (Mk 9,2-13)? Ci, którzy nie zostali wybrani, mogli czuć się pominięci, niezauważeni, niedocenieni. My też stawiamy podobne pytania. Dlaczego jeden zostaje księdzem, a drugi nie? Dlaczego modlitwy jednego są szybko wysłuchane, a drugiego po długim czasie lub w ogóle? Dlaczego jednym w życiu się powodzi, jakby Pana Boga złapali za nogi, a drudzy całe życie klepią biedę?
To bardzo trudne pytania, a pełną odpowiedź na nie zna tylko Bóg. Warto jednak powstrzymywać się od zazdroszczenia innym, a bardziej koncentrować na tym, w czym każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny.

22 lutego 2019 r. - Piątek - Święto Katedry św. Piotra, apostoła
Opoka to skała, na której - jak na fundamencie - stawia się dom, by zapewnić bezpieczne schronienie rodzinie. Jeśli jak Piotr wyznamy, że Jezus to "Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt 16,13-19), ten nasz wybór stanie się fundamentem całego naszego życia, a wspólnoty, które będziemy budowali, staną się prawdziwym domem dla wszystkich.

21 lutego 2019 r. - Czwartek VI Tygodnia Zwykłego
Często zbyt mocno przejmujemy się ludzkimi opiniami o nas. Co ludzie myślą o sposobie sprawowania liturgii, o gestach modlitewnych? Czy dobrze się modlimy, czy czysto śpiewamy? Dużo ważniejsze jest, co myśli o nas Bóg. Jezus, owszem, pytał apostołów, za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego, ale o wiele ważniejsze było drugie pytanie: "A wy za kogo Mnie uważacie?" (Mk 8,27-33).

20 lutego 2019 r. - Środa VI Tygodnia Zwykłego
Cudowne uzdrowienie niewidomego z Betsaidy dokonało się w dwóch etapach (Mk 8,22-26). Dlaczego? Może Jezus chce nas nauczyć, że nie wszystko dzieje się natychmiast, że trzeba wierzyć do końca. Ufać nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że modlitwy nie przynoszą oczekiwanego skutku.

19 lutego 2019 r. - Wtorek VI Tygodnia Zwykłego
Trzeba się bardzo mocno strzec otępienia umysłu i serca, gdy "mając oczy, nie widzimy, mając uszy, nie słyszymy" (Mk 8,14-21). Własnymi siłami na pewno nie damy rady, więc warto wziąć przykład z apostołów i po prostu trzymać się jak najbliżej Jezusa.

18 lutego 2019 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Zwykłego
Kiedy kończy się rozmowa? Gdy jedna ze stron zamiast mówić i słuchać, zaczyna wystawiać rozmówcę na próbę lub stawia żądania zamiast formułować prośby. Tak właśnie "rozmawiali" faryzeusze z Jezusem. Nic więc dziwnego, że "zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę" (Mk 8,11-13). Warto rozmawiać - w rodzinie, w parafii, w pracy, w szkole, ale zawsze w taki sposób, jak czynił to Jezus, nie faryzeusze.

17 lutego 2019 r. - VI Niedziela Zwykła
Gdyby ktoś nas zapytał, czy chcemy być biedni, głodni, zapłakani, znienawidzeni i wyłączeni ze społeczności, z pewnością natychmiast odpowiedzielibyśmy, że nie. A Jezus właśnie biednych, głodnych, zapłakanych, znienawidzonych i odsuniętych na margines zaprasza do swego Królestwa (Łk 6,20-26). Daleka droga jeszcze przed nami.